Wywiad w „Dwutygodniku Mazurskim”

Wśród członków i sympatyków Stowarzyszenia można znaleźć osoby, które w ostatnich wyborach samorządowych startowały z list PO, SLD, PiS oraz Dobra Wspólnego. Co tak różne ideologicznie osoby robią w jednym Stowarzyszeniu?

Robert Klimowicz: Nie będzie to żadnym odkryciem jak powiem, iż w pracy dla dobra naszej społeczności nie ma znaczenia ideologia. Na szczeblu lokalnym ważna jest wiedza, doświadczenie i zapał do pracy. Część ludzi już to zrozumiała, dlatego też łatwo było nam się porozumieć.

Moim zdaniem to niezwykle cenne, że są ludzie, których potrafią łączyć wspólne, ponadpartyjne wartości, w tym przypadku rozwój lokalnych samorządów, idea dobrego rządzenia i dialogu obywatelskiego. 

Kogo zatem skupia Stowarzyszenie „Dobry Duch Samorządu”?

R.K.: Stowarzyszenie nie ma charakteru politycznego i skupia, krótko mówiąc ludzi, którzy bardzo dobrze znają się na pracy samorządów. Jego członkami są m.in. pracownicy samorządowi, byli i obecni radni wszystkich szczebli oraz osoby na co dzień zaangażowane w działalność pozarządową. To fachowcy i eksperci w tych dziedzinach. Ale są także studenci i osoby, które dopiero uczą się o samorządzie i do tej pory nie miały z nim styczności.

Kto może zostać członkiem Stowarzyszenia?

R.K.: Każdy, kto chce wyrażać swoje opinie i spostrzeżenia na temat pracy lokalnych samorządów oraz ma dobre pomysły i zapał do pracy na rzecz mieszkańców, będzie mile widziany.

Jak wykorzystujecie swoją wiedzę?

R.K.: Zajmujemy się przede wszystkim czymś, co określa się mianem „watchdog”, czyli przyglądamy się pracom samorządów, oceniamy ją i wyrażamy swoje opinie.

Stowarzyszenie „Dobry Duch Samorządu” przygotowało już m.in. swoje spostrzeżenia związane z budżetem miasta, wnieśliśmy także uwagi do Miejskiego Programu Energetycznego, do Strategii Rozwoju Sportu oraz do Programu Współpracy Samorządu Powiatowego z sektorem pozarządowym. Część naszych opinii, co nas bardzo cieszy, została zauważona i uwzględniona.

Czy były to opinie krytyczne?

R.K.: I tak i nie, opinie zawsze noszą znamiona krytyki lub pochwał. Jedno jest pewne, nasze spostrzeżenia wyrażamy zawsze po dokładnej analizie wszystkich dostępnych informacji.

Nie bardzo rozumiem dlaczego osoba wyrażająca swoją opinię na tematy publiczne od razu odbierana jest jako krytykująca i atakująca. Weźmy przykładowo budżet miasta – to bardzo obszerny dokument finansowy. My odnieśliśmy się tylkodo kilku paragrafów, które, według naszej opinii, mogłyby wyglądać nieco inaczej. Nie oznacza to jednak, że źle oceniamy całą działalność władz miasta. W przyszłości z pewnością „usiądziemy” do oceny kolejnych budżetów lokalnych samorządów: powiatu ełckiego i gminy wiejskiej Ełk.

Mamy nadzieję, iż nasze uwagi i propozycje okażą się cenne i będą podłożem do bliższej współpracy organizacji pozarządowych z samorządami. Przykładem niech będzie projekt „Zadbaj o Ełk razem z nami”, który nie uda się bez ścisłej współpracy z samorządami.

Odpowiadając na pytanie chcę zapewnić, że nie ograniczamy się wyłącznie do opinii krytycznych. Jeśli coś jest warte pochwalenia, to umiemy to docenić, a patrząc na rozwój naszego miasta i powiatu z wielu inicjatyw możemy być dumni.

Dodam jeszcze, że wszystkie nasze działania i pomysły publikujemy na stronie Stowarzyszenia www.dobryduch.elk.pl. Zapraszam mieszkańców miasta i powiatu do wypowiadania się na tematy związane z pracą lokalnych samorządów. Przesłane nam materiały postaramy się opublikować.

Czy interesuje was tylko działalność watchdogowa?

R.K.: Oczywiście nie. Forma „Dobrego Ducha” pozwala każdemu z naszych członków realizować jego własne pomysły i inicjatywy związane z życiem samorządu lokalnego. A mamy ich mnóstwo.

Jak śledzenie cen paliw?

R.K.: Chociażby.  Każdego dnia roboczego publikujemy na naszej stronie zestawienie cen paliw na stacjach w Ełku. Zaczynając projekt mieliśmy nadzieję, że zmobilizujemy ełckich kierowców do tankowania taniej. Musimy przyznać, że jesteśmy sami zaskoczeni jak duże różnice w cenach tego samego produktu mogą być w jednym, wcale nie tak dużym mieście. Dlatego naprawdę warto sprawdzić gdzie jest taniej.

Dobre oceny wśród młodzieży zebrał Przewodnik Gimnazjalisty

R.K.: I to nas bardzo cieszy. W kwietniu ruszył nabór do szkół ponadgimnazjalnych i z tej okazji Stowarzyszenie „Dobry Duch Samorządu” przygotowało poradnik, który każdy gimnazjalista z terenu powiatu ełckiego otrzymał za darmo. Z głosów, jakie do nas dochodzą, wynika, że okazał się bardzo przydatny.

Jakieś inne przykłady Waszych działań?

R.K.: Zajmowaliśmy się wirtualnym spacerem po szkołach ponadgimnazjalnych w Ełku. Myślę, że warto go zobaczyć i pozwiedzać nasze szkoły. Chcieliśmy zrobić i z pewnością jeszcze zrobimy kursy pierwszej pomocy dla rodziców małych dzieci.

Mogę zapewnić, że realizowanych projektów będzie jeszcze wiele. Bardzo dużo zależy od tego, czy lokalne samorządy będą chciały wspierać, głównie finansowo, organizacje pozarządowe.

Życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę

R.K.: Dziękuję.