Ełk bardziej zielony

Chciałbym bowiem, aby Ełk był zielonym miastem, odpornym na coraz bardziej odczuwalne zmiany klimatu.

Procedowanie budżetu miasta na rok 2021 upłynęło pod hasłami takimi jak: „skromny”, „oszczędny”, „smutny”. To prawdziwe stwierdzenia, ale nie oznaczające, że Ełk „zabijemy dechami” i nic się nie będzie działo.

Mimo oszczędnego budżetu realizowanych będzie kilka ciekawych inwestycji i projektów nieinwestycyjnych, o których warto mówić.

Na początek może kilka słów o ważnym dla mnie zadaniu pn. „Wzmocnienie odporności miasta Ełku na negatywne skutki zmian klimatu”. Chciałbym bowiem, aby Ełk był zielonym miastem, odpornym na coraz bardziej odczuwalne zmiany klimatu.

Jest to projekt składający się z części inwestycyjnej i nieinwestycyjnej, którego realizacja (przy udziale środków unijnych) zacznie się w br.i będzie trwać do końca 2023 roku.

Część inwestycyjna projektu przewiduje rewitalizację terenów zieleni na osiedlach: Północ II oraz Konieczki – ale o tym napiszę więcej przy innej okazji. Część nieinwestycyjna dotyczyć będzie przede wszystkim kampanii informacyjno-edukacyjnej, w ramach której przewidywane są m.in. działania, o które swego czasu wnioskowałem:

  • Utworzenie dodatkowej zakładki pod nazwą „Zielony Ełk”, która pojawi się na stronie internetowej miasta.

Będą tam zamieszczane informacje na temat wszelkich działań ekologicznych mających miejsce w naszym mieście, takich jak np. wycinki drzew, planowane nasadzenia nowych roślin, realizacji projektów proekologicznych, organizowanych akcji czy konkursów ekologicznych.

Na tej stronie mieszkańcy będą mogli zgłaszać problemy dotyczące całokształtu zieleni miejskiej.

Realizacja tego pomysłu cieszy mnie szczególnie, bo to efekt mojej pracy.

Żeby nie być „gołosłownym” zamieszczam link do mojej interpelacji w tej sprawie: http://bip.elk.warmia.mazury.pl/system/obj/29229_zap._o_mozliwosc_utworzenia_na_stronie_glownej_UM_zakladki_o_przykladowej_nazwie_Zielony_Elk.pdf

a tutaj znajduje się otrzymana odpowiedź 😊: http://bip.elk.warmia.mazury.pl/system/obj/29230_97.odp..pdf

  • Na stronie będzie dostępna aplikacja „Posadź drzewo”.

Za jej pomocą mieszkańcy będą mogli zaproponować lokalizację nowych nasadzeń w mieście. Prekursorem takiej aplikacji był Gdańsk. Wnioskowałem o to, aby taki pomysł został wdrożony także w Ełku. Pisałem o tym jakiś czas temu: http://klimowicz.elk.pl/bank-nasadzen-drzew/

Cieszę się, że się udało! Będzie to pożyteczne dla oczekujących większej ilości zieleni w naszym mieście.

Co jeszcze jest warte odnotowania?

  • Będziemy dążyć do ograniczenia zużycia wody pitnej do podlewania ogródków.

Planowany jest cykl 5 spotkań w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku z zarządcami ogródków. Warto o tym mówić, gdyż wielu działkowiczów do podlewania ogródków często używa kosztownej wody z kranu. Znacznie tańsze jest gromadzenie deszczówki i warto ludziom pokazywać jak to robić.

W ubiegłym roku wnioskowałem o wdrożenie związanego z tym programu „Beczka+”, czyli program dofinansowujący zakup zbiorników na deszczówkę. Jednak na jego realizację jeszcze musimy poczekać.

Fot: Jarosław Duba