Komisja Budżetu – podsumowanie stycznia 2021

Krótkie podsumowanie tego, co działo się na Komisji Budżetu w styczniu 2021.

W bieżącym roku styczeń w Radzie Miasta był naprawdę wyjątkowy. Wyjątkowy pod względem politycznym, gdyż pojawiła się zapowiedź powstania nowego klubu radnych – Polska 2050. I choć to wydarzenie znaczące w lokalnej polityce, to napiszę o tym dopiero za kilka dni, jak już wiadomość ta zostanie ogłoszona w sposób oficjalny.

Dzisiaj krótkie podsumowanie tego co działo się głównie na Komisji Budżetu. I tak:

  • Otrzymaliśmy informacje dotyczące sprzedaży mienia komunalnego w roku 2020.

Okazało się, że mimo pandemii był to rok, pod tym względem, bardzo udany dla finansów miasta. Ogółem wpływy do budżetu wyniosły 4 mln 650 tys. złotych, wobec planu sprzedaży na poziomie 3 mln złotych.

Wśród najważniejszych pozycji wyróżnić należy sprzedaż około 7 ha z obszarów Parku Technologicznego za kwotę 2 mln 645 tys. złotych, gdzie już wkrótce powstaną nowe przedsiębiorstwa, więc także, miejmy nadzieję, nowe miejsca pracy. Istotna była również  sprzedaż gruntów pod zabudowę wielorodzinną na ul. Baranki za kwotę 1 mln 72 tys. złotych.

  • Ustaliliśmy oprocentowanie związane ze sprzedażą ratalną lokali mieszkalnych na rzecz najemców.

Dotyczyło to czterech nieruchomości. Standardowa uchwała. Ustalana w takich przypadkach stawka jest zazwyczaj taka sama, a owo oprocentowanie wynosi dwukrotność odsetek ustawowych, czyli obecnie wynosi 7,2% w stosunku rocznym.

  • Pojawił się ciekawy projekt uchwały dotyczący zajęcia pasa drogowego.

Był to projekt przygotowany przez grupę radnych z klubu Koalicja Obywatelska i Lewica. Dotyczył obniżenia wysokości stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego pod wydzielone miejsca postojowe taxi, z obecnej złotówki do 60 groszy za jeden dzień.

Co prawda dochody budżetu miasta zostały przez to uszczuplone o kwotę 23.761 złotych, ale niewątpliwie taksówkarze są grupą, która mocno ucierpiała na pandemii Covid 19 i warto im pomóc.

Projekt był ciekawy, ze względu na dyskusję na ten temat na wcześniejszej Komisji Infrastruktury.

I przyznam, że z dużym zaskoczeniem i niedowierzaniem słuchałem słów jednego z radnych, który przekonywał, iż jedna z korporacji taksówkarskich wcale nie chce płacić mniej.

Zostawię to jednak bez komentarza. Cieszę się, że na Komisji Budżetu projekt uchwały został przegłosowany dzięki naszym głosom (czyli Ady Lewandowskiej, Piotra Karpienia oraz mojego) na sesji głosowali już chyba wszyscy.

  • Wpłynęła już opinia RIO, która pozytywnie opiniuje planowaną kwotę długu Miasta Ełku oraz możliwość sfinansowania deficytu budżetu miasta w roku 2021.

Mam też odpowiedzi na niektóre moje ostatnie interpelacje i zapytania. Opiszę je w ciągu bieżącego tygodnia.