Jestem lokalnym patriotą, płacę podatki tam, gdzie mieszkam

Nic nie boli, nic nie kosztuje, nie jest skomplikowane, a może przynieść poprawę komfortu i jakości życia w najbliższym otoczeniu.

Tak oto starostwo powiatowe w Olsztynie zachęca mieszkańców podolsztyńskich gmin, by poprzez meldunek w miejscu faktycznego zamieszkania płacili podatki na rzecz własnego samorządu. Hasło akcji to „Jestem lokalnym patriotą, płacę podatki tam, gdzie mieszkam”.

Mowa o aktualizacji adresu zamieszkania w formularzu NIP-3, który można wysłać do właściwego Urzędu Skarbowego razem z rocznym zeznaniem podatkowym PIT. Podatnika niewiele to kosztuje, a dla lokalnego samorządu może być to solidny zastrzyk gotówki. Według wyliczeń olsztyńskich urzędników prawie 40 proc. naszego podatku może wrócić do gminy, a dalsze 10,25 proc. podatku do powiatu, w którym żyjemy. Te pieniądze mogą być przeznaczone na dalsze inwestycje dla mieszkańców, czyli drogi, chodniki, czy place zabaw.

Jeszcze w styczniu starostwo wydrukuje ulotki i plakaty zachęcające do udziału w akcji. Ulotki trafią na nowe osiedla w gminach powiatu, do sklepów i do miejsc często odwiedzanych przez mieszkańców.

To nie pierwsza taka akcja. Starostwo olsztyńskie już w 2010 roku prowadziło akcję meldunkową. Wówczas zachętą do przemeldowania się i aktualizacji miejsca zamieszkania był system drobnych ulg w opłatach za wymianę dokumentów komunikacyjnych: prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. W 2010 roku w gminach powiatu olsztyńskiego zameldowało się kilkaset osób.

Czas skorzystać z dobrych wzorców. W czasach kryzysu każda dodatkowa złotówka do budżetu jest na wagę złota.