W walce z bezrobociem

walka z bezrobociemNa Mazowszu testowane jest nowe narzędzie, które ma ułatwić dostosowanie oferty edukacyjnej szkół do wymagań przedsiębiorców. W ramach projektu „Edu-Nawigator – Aplikacja Analityczno-Prognostyczna dla Edukacji” tworzona jest baza danych o zapotrzebowaniu na poszczególne zawody w konkretnych powiatach województwa.

Dzięki temu szkołom i placówkom kształcenia zawodowego oraz ich uczniom dostarczana będzie konkretna wiedza dotycząca aktualnego stanu na lokalnych rynkach pracy. Można będzie się dowiedzieć m.in. kto zatrudnia i w jakich zawodach lub jaka firma zwalnia ludzi i dlaczego.

To nie wszystko. W ramach projektu przewiduje się tworzenie analiz jakie zawody w perspektywie najbliższych lat będą najbardziej poszukiwane przez pracodawców, jakich kwalifikacji oczekuje się od osób chcących dany zawód wykonywać, oraz o przewidywanej wysokości płac.

Portal ma szanse zmienić polskie szkoły i ich nastawienie do kształcenia. Wszystko zależy jednak od tego, czy dyrektorzy placówek i samorządowcy decydujący o liczbie poszczególnych klas będą chcieli z niego korzystać.

Portal znajduje się na stronie internetowej

http://www.edunawigator.pl.hostingasp.pl

Po zalogowaniu można sprawdzić dane dotyczące lokalnego rynku. Co najmniej do 2015 roku będzie to bezpłatne. W ramach projektu, który dofinansowany jest z funduszy UE, m.in. co pół roku ankietowanych będzie 7.400 mazowieckich przedsiębiorców.

Może tak by i u nas?