Remont ulicy Zamkowej

zamekNiedawno, bo w czerwcu u.r., samorządowi miejskiemu w Ełku udało się wreszcie sprzedać pokrzyżacki zamek. Zabytek kupił ełcki przedsiębiorca, który ma bardzo ambitne plany dotyczące tej nieruchomości. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w budynku ma powstać kompleks hotelarski.

W umowie sprzedaży zamku zapisano, że jego renowacja musi rozpocząć się w ciągu dwóch lat, a zakończyć się maksymalnie za pięć lat.

Na jednej z ostatnich komisji mienia komunalnego poprzedniej kadencji Rady Miasta nowy właściciel zamku przedstawił radnym swoje wstępne plany co do nieruchomości. Jednym z przedstawionych wówczas pomysłów było przesunięcie ulicy Zamkowej tak, aby biegła wzdłuż brzegu jeziora i z punktu widzenia możliwości zagospodarowania tego terenu wydaje się to bardzo dobrym pomysłem.

Tymczasem nasze samorządy zaplanowały na rok 2011 remont ulicy Zamkowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego do granicy miasta. Inwestycja o wartości 3.660 tys. zł zostanie sfinansowana ze środków Powiatu Ełckiego – 1.110 tys. zł, ze „schetynówki” pozyskanej przez Powiat – 1.755 tys. zł, 795 tys. zł „dorzuci” miasto Ełk.  Będzie remontowany także odcinek ulicy za rondem, który jest drogą gminną i być może wójt sfinansuje część tych prac.

Może być więc tak, że „świeżo” wyremontowana ulica, za kilka lat będzie po prostu „zaorana” – oczywiście jeżeli pomysł związany z przesunięciem drogi będzie zrealizowany. Najprościej byłoby poczekać z remontem kilka lat, tym bardziej że droga nie jest w fatalnym stanie.

Jednak remont z pewnością był planowany jeszcze przed sprzedażą zamku, podobnie było z pisaniem wniosku na „schetynówkę” i  oczywiście teraz nikt nie zrezygnuje z remontu drogi, bo po pierwsze nie wiadomo kiedy inwestor z zamku wystąpi o zmianę lokalizacji drogi (i czy w ogóle to zrobi), a po drugie nie rezygnuje się z niemałych pieniędzy, które zostały już przyznane. Trudno jest też mieć pretensje do samorządów, że chcą remontować drogi. Szkoda tylko, że czasami jest tak, że mogą zmarnować się albo duże pieniądze albo dobry pomysł.