Muzeum dla Ełku

W ubiegły piątek – 2 września – w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta zawiązało się nowe Stowarzyszenie o nazwie Muzeum dla Ełku. Ma to być kolejny krok do stworzenia w naszym mieście profesjonalnej placówki muzealnej.

Jak podkreślił prowadzący spotkanie Prezydent Tomasz Andrukiewicz nazwa Stowarzyszenia nie jest przypadkowa, bowiem w Ełku ma powstać muzeum dla miasta, a nie w mieście. Ma to być muzeum dla ludzi, a nie dla eksponatów.

Kazimierz Bogusz (na zdjęciu), pełnomocnik Prezydenta ds. utworzenia Muzeum w Ełku, a od piątku również Prezes Stowarzyszenia dodał m.in.: Muzeum Historyczne Ziemi Ełckiej ma być muzeum narracyjnym. Muzea narracyjne inaczej podchodzą do problematyki muzealnej niż muzea tradycyjne. Celem takiej placówki jest naturalnie ochrona pamiątek przeszłości, nie mniej jednak skupia się ono na edukacji odbiorców. Również widz jest traktowany inaczej niż w muzeum tradycyjnym. Podstawowym założeniem jest zaangażowanie gościa muzeum podczas zwiedzania. Muzeum narracyjne wykorzystuje również ogromne bogactwo środków – na widza oddziałuje nie tylko autentyzm obiektów, ale także światło, dźwięk, faktura użytych materiałów, konstrukcja plastyczna. 

Projekt Muzeum zakłada również działalność wydawniczą, która dokumentować będzie rozległą działalność badawczą prowadzoną nie tylko w Ełku, ale także w Niemczech i Rosji, gdzie istnieje bogata i jeszcze nie zbadana dokumentacja historyczna dotycząca naszej ziemi. Ma być też placówką upowszechniającą kulturę, blisko współpracująca z młodzieżą ełckich szkół.

Członkami Stowarzyszenia zostali nie tylko profesjonaliści – historycy, ale także m.in. przedstawiciele kultury, ełccy samorządowcy, nauczyciele.

Siedzibą Stowarzyszenia jest świeżo wyremontowana kamienica przy ulicy Małeckich 3. Będzie to też pierwsza siedziba przyszłego muzeum.