Dziś trochę o psach

Mowa ciała to główny element systemu komunikacji u psów. Warto czasami poobserwować psa w różnych sytuacjach i spróbować zrozumieć, co zwierzę usiłuje nam powiedzieć.

Pies bardzo wyraźnie daje znać zachowa­niem i głosem o swych uczuciach i zamiarach. Kiedy jest niezadowolony, jeży sierść, opuszcza uszy ku tyłowi i sztywnieje. Ruchy ogona mają tu wielkie znaczenie: mogą na przykład wyrażać radość (szybkie merdanie uniesionym ogonem) albo też strach (nieruchomy ogon schowany między łapami).

Szczególnie istotne jest obserwowanie psa, gdy dochodzi do zachowań niezrozumiałych, wręcz konfliktowych. Nie wchodząc w szczegóły, bo nie jestem znawcą tematu, a jedynie miłośnikiem tych zwierząt, napiszę tylko o kilku swoich spostrzeżeniach.

Zacznę od oczywistego stwierdzenia, iż reakcje psa zależą od jego temperamentu i charakteru. Pies dominujący, pewny siebie, który wie czego chce, reaguje znacznie agresywniej, niż pies uległy, posłuszny oraz ufny, który akceptuje inne przywództwo. Ale oczywiście to nie jest reguła.

Kiedy zatem pies zachowuje się agresywnie?

Najczęściej, gdy zostanie do tego sprowokowany. Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, w którym uważa to za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które pomaga mu przetrwać. Tak jest niestety także jeżeli pies zostanie zmuszony do rywalizacji z człowiekiem. Należy pamiętać, iż warczenie psa powinno skłonić nas do ostrożności, gdyż – przeciwnie niż szczekanie – jest często zapowiedzią bliskiego ataku.

Inną reakcją na przetrwanie jest uległość, ale pies zachowuje się tak, gdy zagrożenie nie jest duże, gdy co prawda jest zmuszony uznać dominację innego osobnika, lecz nie zagraża to bezpośrednio jego życiu czy legowisku. W innym przypadku nie pozostaje mu nic innego tylko pokazać zęby, warczeć, a jak trzeba to i gryźć. Szczególnie niebezpieczny jest pies przyparty do muru, gdy już nie ma nic do stracenia. Wówczas nie ma znaczenia czy jest łagodny, czy nie, w sytuacji beznadziejnej walczy do upadłego.

Ale pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka nie ze względu na zachowania agresywne. Należy o tym pamiętać, że jak się go nie prowokuje, czuje się on bezpieczny, jest pewny, iż będzie miał pełną miskę – to na pewno się odpłaci lojalnością i przyjaźnią.

 

Fot: swiat-obrazkow.pl