Szkoła imienia Marii Konopnickiej

W najbliższy wtorek miejscy radni uchwalą nadanie Szkole Podstawowej nr 5 w Ełku imienia Marii Konopnickiej.

Ta polska poetka i nowelistka okresu realizmu znana była do tej pory przede wszystkim jako autorka „Roty”- pieśni patriotycznej śpiewanej przez każdego w naszym kraju. Ostatnio poznajemy ją na „nowo” jako bohaterkę internetowych sporów. Środowiska homoseksualne stawiają bowiem  tezę, że Konopnicka była lesbijką i wrzucają pisarkę na sztandary. Inni piętnują taką opinię.

Moim zdaniem to naprawdę nie ma znaczenia, czy łączyła ją z inną kobietą wielka przyjaźń, czy wielka miłość. Ważne, co w życiu osiągnęła i przekazała następnym pokoleniom. A przekazała nam niezwykle cenną twórczość, pokazywała jak walczyć o swoje ideały, jak nie poddawać się tym, którzy chcą nas zastraszyć i siłą narzucić swoją wolę. Maria Konopnicka walczyła o prawa kobiet, sprzeciwiała się germanizacji Polaków, spierała się z hierarchami kościoła katolickiego – w owych czasach był to dowód niezwykłej odwagi.

Nadawanie szkołom imienia jest wspaniałą lekcją historii, bardzo dobrym sposobem zachowania pamięci o wielkich Polakach. Na szczęście dostrzegają to władze lokalnych samorządów. Dziś władze miasta, wczoraj wójt gminy Ełk.

Uczmy nasze dzieci historii naszego narodu. Uczmy przy tej okazji także tolerancji, poszanowania odmienności innych, ich poglądów, a przede wszystkim szacunku dla ich uczuć.

Fot: http://pl.wikipedia.org