Z kobietą i o kobiecie

GO4A1904Na początku października ełczanki mogły uczestniczyć w IV Salonie Kobiet. O imprezie napisano już wiele, o kobietach tam obecnych też. Jednakże o kobiecie, nie tylko w naszym mieście, ostatnie słowo z pewnością jeszcze nie padło.

I słusznie. Że to temat rzeka, postanowili udowodnić uczniowie II LO w Ełku. Mając za sobą w pamięci IV Salon Kobiet, postanowili zapytać mieszkańców Ełku, jak widzą kobietę. Tę młodą i starą, piękną i brzydką, przebojową – realizującą się w biznesie i tę, której świat wyznaczają metry ich mieszkań oraz domów. By się tego dowiedzieć wyruszyli w miasto, aby przeprowadzić ankietę z mieszkańcami Ełku.

Pierwszym z ankietowanych był trzydziestoparoletni pan Tomek. Dzisiejsza kobieta – stwierdził – jest samodzielna, lecz także mająca wysokie mniemanie o sobie. Przekonywał jednak, że Ełczanki nie mają łatwo – o pracę dla kobiety w naszym mieście jest niezwykle trudno, gdyż większość miejsc pracy jest dla mężczyzn. Ale – jak dodał –  wokół miasta rozpościerają się piękne tereny. Chyba miał na myśli miejsca spacerowe. Domyślamy się, że niepracujące kobiety mają dużo wolnego czasu. W kolejnej odpowiedzi, dodawał, iż atrakcyjnym kobietom wcale nie jest w życiu łatwiej, mimo że wielu ludziom tak się wydaje.

Kolejną osobą była czterdziestoparoletnia pani Elżbieta. Miała ona zupełnie inne wyobrażenie o cechach kobiet. Przebojowość, niezależność, charakterność to najlepsze wyróżniki dzisiejszej kobiety. Twierdziła: że atrakcyjni ludzie mają w życiu łatwiej, a szczególnie kobiety. Z poprzednikiem zgodziła się tylko w jednym – kobietom trudno jest znaleźć pracę w Ełku!

Starsza pani przekonywała, że dzisiejsza kobieta wyróżnia się urodą. Niestety, według jej opinii, to wcale nie pomaga. Mimo, iż inaczej patrzy się na piękne kobiety, to nie znaczy, że się je jakoś specjalnie, lepiej traktuje. Czy kobietom dobrze się żyje w Ełku? To zależy czy mają pracę. Bez niej może być bardzo kiepsko. Pani Zofia, bo tak miała na imię starsza pani, chciałaby, aby młodzież poruszała tematy uczciwości i religijności, bo to powinny być ważne cechy u młodych ludzi.

Dużo młodsza od poprzedniczki, pani Agnieszka, jest przekonana, iż dzisiejsze kobiety są zarazem uczciwe, bezpośrednie oraz szczere. Nie sądzi, aby atrakcyjność ułatwiała życie. I dobrze, bo nie trzeba być pięknym, aby coś osiągnąć. O pracę dla kobiet w Ełku jest bardzo ciężko – przekonywała – ale aktywne kobiety zawsze sobie poradzą. Uważała, że prezydent i radni powinni pomyśleć przede wszystkim o zwiększeniu ogólnej ilości miejsc pracy w naszym mieście, a nie o pomaganiu samym kobietom, czy też samym mężczyznom.

Kolejnym z ankietowanych był nastoletni Paweł. Mówił, że nie wie, jak żyje się kobietom w Ełku, gdyż nie ma dziewczyny i nie wie, jak to jest. Był jednakże przekonany, iż atrakcyjnej kobiecie jest łatwiej w życiu, gdyż mężczyźni ładne kobiety chętniej wyręczają w wielu czynnościach życia codziennego. A że wszystkie są piękne …

To tylko nieliczne przykłady odpowiedzi na zadane pytania. Podsumowując można stwierdzić, iż chcemy kobiet miłych, kochanych, wyrozumiałych, uczciwych i lojalnych wobec partnera. Współczesna kobieta, mimo że ma trudniej niż mężczyźni, potrafi walczyć o swoje prawa. Dzisiejsze kobiety, według wielu opinii, mają tupet i odwagę, znacznie większą niż ich matki.

Ponadto nieprawdą jest, że mężczyźni wolą blondynki, a ładne kobiety mają łatwiej tylko dlatego, że są ładne. Choć niektórzy twierdzą, że dzięki urokowi jest nam prościej odnaleźć się w sprawach codziennych, bez względu na to czy jest się kobietą i mężczyzną.

Mężczyzna zawsze z czystą przyjemnością ulega pięknej kobiecie. Cytując słowa jednego z ankietowanych: kobieta to największy skarb i powinna być szanowana bez względu na wszystko. Są naszymi aniołami, ale także przybierają postać demonów ściągających męki na mężczyzn.