Wyrollować raka

Magda„Gdyby nie rak, nie przeżywałabym życia tak w pełni. Uświadomiłam sobie oczywistą prawdę, że dzisiejszy dzień może być tym ostatnim. Trzeba docenić to, co się ma. Bo jesteśmy tu tylko przez chwilę. Wszyscy jesteśmy przechodniami…”

Tak na swoim blogu pisała Magdalena Prokopowicz, założycielka fundacji Rak’n’Roll. Osoba niezwykła, której historię przez jakiś czas śledziły media, która pomogła wielu ludziom inaczej spojrzeć na złe rzeczy, które czasem dotykają nas w życiu.

Gdy miała 27 lat dowiedziała się, że jest chora. Mammografia, biopsja, już na trzeci dzień została przeprowadzona operacja. Nikt nie dawał jej wielu szans na przeżycie, a mimo to nie załamała się. Chciała, żeby rak dał jej coś pozytywnego, a nie tylko wszystko zabierał. Pragnęła dać ludziom nadzieję, krzyczeć do wszystkich, że z rakiem można wygrać, normalnie żyć, pracować, urodzić zdrowe dziecko. Im bardziej jestem chora, tym kolorowiej się ubieram – mówiła – rak nie musi być wyrokiem. A my nie możemy stać się ofiarami choroby. Żyjmy normalnie, jak tylko się da, cieszmy się każdą chwilą – przekonywała.

Pomimo choroby urodziła dziecko. Nikogo nie trzeba uświadamiać, jak komplikuje to życie, w sytuacji, gdy niezbędna jest chemia i mastektomia. Mimo wszystko postanowiła walczyć o siebie i dziecko. Zdecydowała się na terapię, o której większość kobiet chorych na raka nigdy nawet nie słyszała. Przeszła chemioterapię, skomplikowaną operację i urodziła zdrowe dziecko.

Magdalena Prokopowicz zmagała się z rakiem 8 lat. Przegrała tę walkę, niemniej przeżyła dłużej niż wówczas rokowano i znacznie lepiej niż większość zdrowych ludzi. Potrafiła żyć pełnią życia i cieszyć się nim. Stworzyła Fundację, która zmienia schematy myślenia o chorobie nowotworowej i postrzeganiu ludzi chorych.

Fundacja Rak’n’Roll, jej drugie dziecko, działa intensywnie dalej. Wspólnie z marką Panache, Teatrem Studio Buffo i marką modową MUSES prowadzą głośną na terenie kraju kampanię „Dotykam = Wygrywam”, która nie pozwala Polkom zapomnieć o regularnym wykonywaniu samobadania piersi.

To bardzo ważne sprawy – gdy się o nich pamięta ratują życie. Statystki mówią same za siebie. Co roku na raka piersi zapada 12.000 Polek. Prawie połowa z nich umiera, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Jeśli Polki chcą realizować swoje marzenia i być pewne swojego zdrowia, muszą nosić odpowiednio dopasowaną bieliznę i wykonywać regularne samobadanie piersi. To istotne kwestie, o których będzie mowa na tegorocznym, IV Salonie Kobiet.

Ambasadorem tegorocznej edycji kampanii „Dotykam – Wygrywam” jest duet Natasza Urbańska i Agnieszka Komornicka. Stąd ich obecność w Ełku.

Fot:  książka „Magda, miłość i rak” Aliny Mrowińskiej. Wydawnictwo Zwierciadło 2013.