Ełk – miasto ekologiczne

EkologiaZ czego ekologiczne miasta są najbardziej dumne? W Ełku z mieszkańców, których świadomość ekologiczna rośnie z każdym rokiem.

Dostrzegalne są bowiem działania podjęte 20 lat temu, kiedy to przyjęto w naszym mieście hasło „Ełk – miasto ekologiczne”. Od tego czasu powstało bardzo sprawnie działające Centrum Edukacji Ekologicznej, które od wielu lat rozpowszechnia ekologiczne idee. Jest też „ekologiczna” Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Szafera, która w duchu miłości do przyrody wychowuje kolejne roczniki dzieci.

Ale Ełk to nie tylko świadomość ekologiczna. Przede wszystkim coraz więcej inwestuje się w technologie przyjazne środowisku. Termomodernizacja corocznie obejmuje kolejne budynki użyteczności publicznej, coraz więcej budynków ma zamontowane kolektory słoneczne i pompy ciepła. Energią z paneli słonecznych ogrzewany jest m.in. szpital, budynki bursy szkolnej, Dom Pomocy Społecznej oraz park wodny. Miejska oczyszczalnia ścieków też jest w stu procentach samowystarczalna w kwestii ogrzewania i w 60 proc. jeśli chodzi o energię elektryczną. Cały czas myśli się o następnych inwestycjach. Przykładowo w parku naukowo-technologicznym planuje się w nowej perspektywie unijnej  stworzyć farmę kolektorów słonecznych.

Ełk, obok Warszawy, Zamościa, Kościerzyna i Płońska, to miasto, które najefektywniej wprowadza w życie założenia zrównoważonego rozwoju. Przynajmniej tak uznało jury konkursu Eco-Miasto, zorganizowanego z inicjatywy ambasady Francji w Polsce, Renault Polska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jury konkursu trafnie oceniło działania proekologiczne naszych lokalnych samorządów. Jestem przekonany, że to wyróżnienie tylko zintensyfikuje działania władz w tym zakresie.