Czipowanie psów

O czipowaniu psów w naszym mieście już dyskutowano … niestety tylko dyskutowano, tymczasem w innych miastach nie marnuje się czasu na zbędne gadanie. Po prostu to się robi.

Urząd Miejski w Radomiu rozpoczął w czwartek kampanię informacyjną na temat akcji czipowania psów, która rozpocznie się tym mieście w marcu. Dla pierwszych 4 tys. zwierzaków czipy będą bezpłatne. To efekt uchwały przyjętej przez radnych jeszcze w ubiegłym roku, która wprowadza wymóg oznakowania zwierzęcia poprzez wszczepienie czipa i rejestracji czworonoga w bazie danych.

Zakup 4 tys. czipów sfinansowało miasto. Właściciele psów zapłacą jedynie za wykonanie przez weterynarza usługi, czyli ok. 15-20 zł. Czytniki czipów posiadać będą gabinety weterynaryjne, urząd miejski oraz straż miejska. Za posiadanie psa bez czipa będą wypisywane mandaty karne w wysokości do 500 zł.

Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu. Czip nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami. Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Czipowanie to metoda zapobiegania bezdomności zwierząt; w przypadku zaginięcia zwierzaka umożliwia szybkie ustalenie jego właściciela. W chwili znalezienia czworonoga można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu.

Dla miasta to także skuteczny sposób na pilnowanie, aby od każdego czworonoga płacony był podatek. Podejrzewam, iż aktualnie w Ełku większość psów nie jest zarejestrowana, a ich właściciele nie płacą podatku.

Więcej: portalsamorządowy.pl