Coraz lepsza współpraca lokalnych samorządów

powiat ełckiParę dni temu pisałem, że w remont ulicy Zamkowej prowadzonej przez Powiat Ełcki, w znacznej mierze zaangażuje się samorząd miejski, który na ten cel przekaże kwotę 795 tys. zł. Teraz w projekcie budżetu miasta po stronie dochodów pojawiła się dotacja z Powiatu Ełckiego. W bieżącym roku Powiat przekaże kwotę w wysokości 410 tys. zł na zapowiadaną w 2011 roku modernizację części ulicy Sikorskiego. Podstawą partnerstwa jest porozumienie zawarte 30-09-2010 roku.

To nie jedyne tego typu działanie. W ubiegłym roku Powiat przekazywał już środki m.in. na zadanie z zakresu kultury związane z prowadzeniem biblioteki działającej na rzecz społeczności powiatowej i gminnej.

Oba urzędy mieszczą się w jednym budynku, na korytarzach którego czasem trudno zorientować się w jakim pokoju załatwimy jaką sprawę – miejską czy powiatową, bowiem pokoje często mieszają się wzajemnie. Trochę zatem wyglądało to dziwnie, że oba samorządy tak rzadko dotychczas ze sobą współpracowały. Na szczęście to się zmienia. Coraz częściej mówi się o wspólnej realizacji różnych projektów, wspólnym pozyskiwaniu środków z zewnątrz, a nawet wspólnym wdrażaniu systemów elektronicznej obsługi interesantów.

Miejmy nadzieję, że nasze lokalne samorządy z czasem w wielu sprawach zaczną działać jak „jeden organizm” – a jest to możliwe. Najlepszym na to przykładem jest wspólna budowa dróg w poprzednich latach przez Powiat Ełcki i Gminę Ełk.