10-lecie Platformy Obywatelskiej

poDziś mija dziesięć lat od założenia Platformy Obywatelskiej. PO została zarejestrowana jako stowarzyszenie 24 stycznia 2001 r. Tego dnia w gdańskiej hali „Olivia” odbył się jej zjazd założycielski.

Inicjatorów nowego ugrupowania – Macieja Płażyńskiego z Akcji Wyborczej Solidarność, Donalda Tuska z Unii Wolności i Andrzeja Olechowskiego, który wcześniej ubiegał się o urząd prezydenta jako kandydat bezpartyjny – zaczęto określać mianem „trzech tenorów”.

W marcu 2002 r. PO została zarejestrowana jako partia polityczna. Określiła się jako partia, która łączy konserwatywny liberalizm z chrześcijańską demokracją. Płażyński został pierwszym przewodniczącym PO. Tusk, Paweł Piskorski i Jan Rokita – jej wiceszefami, a Grzegorz Schetyna – sekretarzem partii. Wzmacnianiu PO na scenie politycznej już w 2001 roku sprzyjał napływ polityków związanych wcześniej z UW i AWS, w tym ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym i jego liderami Janem Rokitą i Bronisławem Komorowskim.

W wyborach parlamentarnych w 2001 roku, PO zawiązało porozumienie z AWS, UW, PiS i ROP, wystawiło wspólną listę wyborczą kandydatów do Senatu – Blok Senat 2001. Działaczy na pierwsze listy wyborcze Platforma wyłaniała przez prawybory. Z list PO do Sejmu kandydowali też działacze Unii Polityki Realnej. Dzięki temu PO uzyskała 12,7 procent głosów, co zapewniło jej drugie miejsce oraz pozycję największego klubu opozycyjnego wobec rządu Leszka Millera.

Ugrupowanie istnieje nieprzerwanie w parlamencie, a od 2007 roku tworzy z PSL koalicyjny rząd na czele z premierem Donaldem Tuskiem. Z PO wywodzi się również obecny prezydent Polski, Bronisław Komorowski. PO należy do Europejskiej Partii Ludowej, a jeden z jej przedstawicieli – Jerzy Buzek od 2009 roku przewodniczy Parlamentowi Europejskiemu.

Dziś do partii należy ok. 40 tys. działaczy. Donald Tusk jest jej przewodniczącym od 2003 r.

O dziesięcioleciu PO rozmawiamy ze starostą ełckim Krzysztofem Piłatem z Platformy Obywatelskiej.

Byłem jakoś niezadowolony z rozwiązań budżetowych stosowanych wobec szkoły, którą prowadziłem. Nabrałem przekonania, że muszę wzmocnić swój udział w życiu publicznym. Odczuwałem potrzebę wyższych standardów cywilizacyjnych, estetycznych, kulturowych, technicznych, finansowych w kształcie takim, jak je definiowali założyciele Platformy – zwłaszcza modernizacja życia publicznego.

W radiu usłyszałem, że pełnomocnikiem w naszym regionie jest Jarosław Słoma. Po kontakcie z nim ustaliłem, że za strukturę w Ełku odpowiada Wojciech Kierwajtys. A później była proza codziennej działalności. Przeżywaliśmy spektakularne odejścia z Platformy wybitnych i niewybitnych postaci, ale dołączyło do nas wielu interesujących ludzi. Cechą charakterystyczną działań były prawybory jako forma wyłaniania kandydatów na najważniejsze funkcje.

Wraz ze wzrostem znaczenia PO w Polsce, również w Ełku mieliśmy coraz większy wpływ na życie publiczne. Wybory samorządowe w Ełku w 2002 roku PO odbyła jeszcze w komitecie wyborców Platforma Ziemi Ełckiej, co dało wynik: dwóch radnych miejskim – Krzysztof Piłat (wiceprzewodniczący rady) i najpierw Andrzej Orzechowski, a później Waldemar Pieńkowski; trzech radnych powiatowych – Włodzimierz Szelążek (przewodniczący rady), Leszek Sobczak, Robert Dawidowski (członek zarządu).

Zebrane doświadczenia i popularność w środowisku pozwoliły na osiągnięcie w 2006 roku jeszcze realniejszego udziału w kształtowaniu ełckiego życia publicznego. Zdobyliśmy 9 mandatów radnych miejskich: najpierw Krzysztof Piłat i Andrzej Orzechowski, później w ich miejsce Krzysztof Romanowicz i Konrad Siemienkiewicz, Waldemar Pieńkowski (przewodniczący rady), Romuald Szuliński, Wioletta Paczkowska, Adam Zawadzki, Michał Andruszkiewicz, Tomasz Makowski, Tomasz Przekop; 8 mandatów radnych powiatowych: najpierw Włodzimierz Szelążek, później Wanda Wojnowska, Leszek Sobczak (przewodniczący rady), Małgorzata Pieńkowska, Irena Mizgier, Wojciech Wocial, Robert Dawidowski (członek zarządu), Ryszard Podgórski (członek zarządu), Zbigniew Obara; 1 mandat radnego sejmiku: Andrzej Zdanowski. Również funkcje wykonawcze przypadły PO: Krzysztof Piłat starosta ełcki i Włodzimierz Szelążek zastępca prezydenta Ełku. Od 2007 roku Andrzej Orzechowski jest posłem na Sejm RP.

Wybory samorządowe 2010 roku zakończyliśmy podobnym wynikiem. Zdobyliśmy 6 mandatów radnych miejskich: Waldemar Pieńkowski, Konrad Siemienkiewicz, Krzysztof Wiloch, Tomasz Dawidowski, Jerzy Muśko, Tomasz Przekop; 8 mandatów radnych powiatowych, ale do klubu radnych należy 6 osób: Krzysztof Piłat (Starosta Ełcki), Włodzimierz Szelążek (członek zarządu), Leszek  Sobczak (członek zarządu), Tomasz Osewski, Katarzyna Podbielska, Ryszard Podgórski; 1 mandat radnego sejmiku: Robert Dawidowski; 1 mandat radnego Gminy Ełk: Stanisław Łojewski, 4 mandaty radnych Gminy Prostki: Kazimierz Dębski, Krzysztof Ponichtera, Wiesław Karwowski, Danuta Sikora.

Wymieniam tutaj nazwiska ludzi, bo to ludzie stanowią o jakości życia publicznego, ich energia. PO była powoływana jako ruch społeczny, „lekka” partia, teraz to dobrze zorganizowana konstrukcja. Mamy więc znaczący udział w tym, z czego dumni są Polacy, a ełcka Platforma Obywatelska szczególnie w naszym lokalnym wymiarze, we wspólnocie samorządowej – umiejmy cieszyć się z tego co osiągamy.