Kawiarenka Obywatelska

budżetWczoraj Centrum Aktywności Społecznej w Ełku poprowadziło druga już „Kawiarenkę Obywatelską”. Tym razem tematem spotkania były zagadnienia związane z Budżetem Obywatelskim.

Idea Budżetu Obywatelskiego, znana i wdrażana na całym świecie w ponad tysiącu już miast, w Ełku propagowana jest przez Stowarzyszenie Dobry Duch Samorządu. Na wtorkowym spotkaniu w roli eksperta wystąpił Romuald Baranowski, członek stowarzyszenia, który przedstawił istotę Budżetu Obywatelskiego, zasady wprowadzania inicjatywy w mieście oraz korzyści dla społeczności lokalnych płynące z jego funkcjonowania.

Warto przypomnieć, iż Budżet Obywatelski to budżet, o którym decydują mieszkańcy miasta, dzielnicy, osiedla lub wsi. To część publicznych pieniędzy, o których przeznaczeniu może zadecydować każdy z nas i będzie to wiążące dla władz miasta.

Trzeba jednak pamiętać, iż budżetu obywatelskiego nie można uchwalać bez odpowiedniego przygotowania. Nie ma sensu go wprowadzać, gdy większość mieszkańców niewiele wie na temat jego funkcjonowania i mechanizmów jego wdrażania. Stąd tak istotna jest edukacja obywatelska i potrzeba takich spotkań jak kawiarenki obywatelskie.

Więcej o Budżecie Obywatelskim można dowiedzieć się z ulotki informacyjnej Stowarzyszenia Dobry Duch Samorządu, która znajduje się tutaj