SLD już się przygotowuje

SLDSojusz intensywnie przygotowuje się do wyborów samorządowych, które będą za półtora roku. Poinformował o tym na konferencji zorganizowanej w siedzibie SLD w Łodzi rzecznik partii Dariusz Joński.

Podkreślił, że jego partia już jakiś czas temu rozpoczęła do nich przygotowania, które zakończą się wyłonieniem kandydatów zaraz na początku przyszłego roku.

Mamy nową ordynację, a większość okręgów będzie jednomandatowych. Nieco inaczej trzeba więc podejść zarówno do wyboru kandydatów, jak i do samej techniki kampanii – powiedział Joński.

Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotowania do wyborów samorządowych podzielił na cztery etapy. Pierwszy to ankieta skierowana do mieszkańców całej Polski, drugi to 16 dużych konferencji samorządowych z udziałem prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i radnych, trzeci – konstruowanie programu krajowego oraz programów regionalnych, a czwarty to wyłanianie kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Etap ankiet jest już na ukończeniu. Joński poinformował, że z całego kraju do Sojuszu spłynęło prawie 250 tys. wypełnionych ankiet, z których wynika m.in., że Polacy chcą ograniczonej liczby kadencji władz samorządowych.

16 wojewódzkich konferencji samorządowych odbędzie się najprawdopodobniej już w marcu. Wśród tematów poruszanych na konferencjach mają się znaleźć m.in. te związane z finansami samorządów.

Na trzeci i czwarty kwartał 2013 roku działacze SLD zapowiadają przedstawienie krajowego programu dotyczącego wyborów samorządowych. Później mają być prezentowane programy lokalne – prace nad nimi trwają już od ponad dwóch miesięcy.

A Platforma? Platformie wydaje się, że zawsze ma czas …