16 listopada 2014 roku

billboard_wybory-samorzadoweDo daty ogłoszenia terminu wyborów samorządowych zostało jeszcze trochę czasu, poczekamy na to prawdopodobnie  do lipca, jednakże już dziś łatwo przewidzieć jaki to będzie dzień.

Przepisy Kodeksu Wyborczego umożliwiają zarządzenie wyborów na jeden konkretny dzień – ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad. Obecna kadencja władz samorządowych kończy się w piątek 21 listopada, czyli wybory z całą pewnością odbędą się 16 listopada 2014 roku. Inny termin nie jest możliwy.

Wybory zarządza i ustala prezes Rady Ministrów. Powinien to zrobić nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji. Oficjalnie kampania ruszy od momentu wydania rozporządzenia premiera o wyborach, a to może zgodnie z kodeksem nastąpić najwcześniej 21 lipca, a najpóźniej 21 sierpnia.

Nowe wybory samorządowe przyniosą spore zmiany. W wyborach do Rady Miasta Ełk nie będzie już list wyborczych, na których było po kilku kandydatów z jednego ugrupowania. Będą okręgi jednomandatowe, czyli w danym okręgu będzie tylko jeden kandydat startujący z danego komitetu wyborczego. Zamiast czterech okręgów wyborczych będzie ich w Ełku dwadzieścia trzy – z każdego wybierzemy tylko jednego radnego.

Wybory do powiatów i sejmików wyborczych odbędą się właściwie „po staremu”, z tymże należy pamiętać o parytetach. Co najmniej 35 proc. osób na listach stanowić muszą kobiety.

Zmieniają się też godziny głosowania. Do tej pory w różnych wyborach obowiązywały różne godziny, teraz we wszystkich wyborach lokale wyborcze będą czynne od 7 do 21.