Wywiad z Adamem Dobkowskim, sekretarzem Zarządu Powiatu Platformy Obywatelskiej

adam-dobkowski

 

Czy sekretarz Zarządu Powiatu Platformy Obywatelskiej ma dużo pracy?

 

Bycie sekretarzem Zarządu Powiatu różni się od bycia „zwykłym” członkiem Zarządu. Sekretarz posiada całą masę obowiązków, z których jest rozliczany i którymi musi się zajmować, aby praca Zarządu odbywała się płynnie i bez przeszkód. Sekretarz m.in. odpowiada za tworzenie, porządkowanie i pilnowanie dokumentacji Zarządu Powiatu Platformy Obywatelskiej, choć nie tylko. Do kompetencji Sekretarza należy również pomoc w każdego rodzaju przedsięwzięciach Platformy Obywatelskiej w Ełku (sympozja, konferencje itp.). W każdym razie praca sekretarza nie jest nudna i jest czym się zajmować.

 

W poprzedniej kadencji był Pan wiceprzewodniczącym Zarządu Koła PO. Jaka jest różnica w pracy Zarządu Koła i Zarządu Powiatu ełckiej Platformy?

 

Zarząd Koła PO i Zarząd Powiatu PO Ełk mają różny zakres obowiązków. Oba Zarządy wykonują swoją pracę bardzo rzetelnie. Będąc w Zarządzie Koła dużą uwagę poświęcaliśmy aby rozbudowywać struktury ełckiej PO, tak aby ełcka Platforma miała w sowich szeregach ludzi doświadczonych i mających dużą wiedzę z różnych dziedzin. Zapoznawaliśmy się i wnosiliśmy uwagi do propozycji Uchwał, które później zostawały wprowadzane na sesje rad poszczególnych samorządów, oraz pracowaliśmy nad wieloma innymi zagadnieniami wchodzącymi do kompetencji Zarządu Koła. Zarząd Powiatu ma zupełnie inne zadania i co się z tym wiąże inne kompetencje. Spotkania Zarządu Powiatu może nie odbywają się tak często jak Zarządu Koła, ale dotyczą innych kwestii. Zarząd Powiatu koordynuje działania ełckiej Platformy na zewnątrz, negocjuje przyszłe koalicje, podejmuje decyzje w wielu sprawach dotyczących np. wyborów (samorządowych, na prezydenta itd.). To jest tylko niewielka część różnic w kompetencjach obydwu Zarządów, natomiast co do samej pracy, muszę stwierdzić, iż w moim mniemaniu oba Zarządy, w sposób dostosowany do ich przeznaczenia, spełniają swoje obowiązki w sposób godny naśladowania.

 

Z pewnością będzie Pan kandydował w wyborach samorządowych. Co radny Dobkowski chciałby zrobić w naszym mieście?

 

Tak, długo zastanawiałem się nad podjęciem tej decyzji, ale mogła być ona tylko jedna, będę kandydował w wyborach samorządowych. W naszym mieście jest całkiem duża lista rzeczy, które należałoby zrobić. Moim zdaniem, choć zapewne również większości mieszkańców Ełku, największą bolączką miasta jest bezrobocie. Wiele zakładów pracy jest na skraju bankructwa, podupadają. Kryzys ogarnął wiele branż, mieszkańcy biednieją, a co za tym idzie, biednieje też miasto. Wiele osób to widzi, nagłaśnia, ale mało z tego wychodzi. Program Platformy Obywatelskiej może temu problemowi zaradzić. Powinniśmy przede wszystkim koncentrować swoje wysiłki na polepszeniu życia mieszkańców, bo gdy wiedzie się mieszkańcom, miasto Ełk może tylko zyskiwać. Wielu kandydatów na tak zadane pytanie, odpowie, że dopilnuje postawienia pomnika, zrobi kolejne przejście dla pieszych, postara się o wybudowanie parkingu dla mieszkańców osiedla,- tak te sprawy są ważne, ale przede wszystkim powinniśmy dążyć do poprawy sytuacji życiowej mieszkańców, zapewniając im możliwość wyboru i podjęcia pracy w naszym pięknym mieście.

 

Jest Pan pracownikiem spółki Eko-MAZURY. Co Pan powie o największej inwestycji odpadowej w naszym regionie?

 

Miasto Ełk jest jedną z gmin tworzących Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna”. Związek Międzygminny stworzył spółkę „Eko-MAZURY”, która ma aktualnie za zadanie przeprowadzić do końca postępowania przetargowe oraz wyłonić Wykonawców przyszłej inwestycji komunalnej tj. Budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów komunalnych wraz ze składowiskiem odpadów w Siedliskach k/Ełku, oraz nadzorować cały proces inwestycyjny.  Dana inwestycja jest jedynym możliwym wyjściem, aby unormować gospodarkę odpadową w naszym mieście, jak i regionie. Stworzenie nowoczesnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów na wiele lat odsunie od nas problem wynikający z braku bliskiego miejsca do składowania, ale również sortowania i przetwarzania odpadów. Aktualnie spółka „Eko-MAZURY” jest bliska rozstrzygnięcia wszystkich przetargów, przetargi twarde tzw. budowlane zostały rozstrzygnięte i prawdopodobnym wykonawcą wszystkich tych przetargów jest lokalna Ełcka firma. Cóż, pozostaje mi teraz wierzyć, że bez większych problemów cała inwestycja, w szybkim tempie, będzie realizowana bez zbędnych i niepotrzebnych zastojów.