Więzienie karno-śledcze w Ełku

zamekPo zajęciu Ełku przez Armię Czerwoną w 1945 roku, budynek ełckiego zamku, podobnie jak całe miasto dostało się w ręce Rosjan.

Jednak nieruchomość początkowo nie była przez nich użytkowana. Prawdopodobnie Niemcy opuszczając miasto zaminowali zabudowania zostawiając najeźdźcom „niemiłą niespodziankę”. Saperzy przybyli do Ełku w sierpniu 1945 roku, nie wiadomo jednak czy zamek został szybko oczyszczony z niebezpiecznych materiałów i dopiero w następnym roku znalazł zastosowanie. Urządzono tam więzienie karno – śledcze. Niedługo potem placówka otrzymała pod swój zarząd kolonię rolną w pobliskich Wiciunach, czyli w dzisiejszych Witynach.

W latach 1947-1950 w więzieniu tym wykonano co najmniej pięć wyroków śmierci. Najprawdopodobniej były one wykonywane przez powieszenie w niewielkim pomieszczeniu w budynku administracyjnym – zachowały się tam resztki glazury i hak, który mógł być wykorzystywany przy egzekucjach. Ofiary, stracone na mocy wyroków sądowych ełckiego więzienia, zostały pochowane na cmentarzu komunalnym.

Więzienie zostało zlikwidowane w 1976 roku.

Fot: mojemazury.pl