Fot: Salon Kobiet w Ełku

Stulecie praw kobiet

Fot: Salon Kobiet w Ełku

28 listopada 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Wczoraj mieliśmy zatem okrągłą, stuletnią rocznicę tego ważnego wydarzenia.

 

Wydany 28 listopada 1918 roku dekret Tymczasowego Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego, stanowił, że „wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci„, a „wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze„. Dekret był zwieńczeniem długiej walki i efektem mozolnej pracy wielu organizacji kobiecych.

 

Pierwszymi Polkami zasiadającymi w polskim Sejmie Ustawodawczym zostały: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, pochodzące z ziemiańskich rodzin Anna Piasecka i Franciszka Wilczkowiakowa oraz Zofia Sokolnicka. Stanowiły one niecałe dwa procent reprezentantów.

 

Posłanki i senatorki nie znalazły się w pierwszym polskim Sejmie przez przypadek. Przed wyborami działały w samorządach miejskich, kierowały organizacjami społecznymi, zajmowały się działalnością charytatywną, prowadziły działalność partyjną.

 

W klubie Dobra Wspólnego w Radzie Miasta są trzy kobiety: Ada Lewandowska, Ewa Awramik i Aneta Wolna

 

Ich obecność jest bardzo ważna. Kobiety inaczej patrzą na rzeczywistość – w sposób bardziej konkretny, nastawiony na myślenie o przyszłości. Potrafią patrzeć na miejskie sprawy z perspektywy, która żadnemu mężczyźnie nie przyszłaby do głowy. To pomaga znacznie szybciej i skuteczniej rozwiązać niejeden problem . 😊