O tym co zapomniane – brydż sportowy

kartyDla niektórych brydż to tylko gra w karty i jako dyscyplina sportu wśród wielu kibiców wywołuje uśmiech, niemniej brydż sportowy jest przez władze sportowe traktowany najzupełniej poważnie. W programach polskich AWF-ów bez problemu znaleźć można specjalistyczne programy szkolenia.

W północno wschodniej Polsce najprężniejszym ośrodkiem brydżowym zawsze był Białystok, ale ełcki ośrodek brydżowy także należał do liczących się. Jako drugi w naszym regionie ełcki PRIM zdobył II-ligowe szlify. O obliczu ełckiej drużyny decydowali wówczas tacy zawodnicy jak: Mikołaj Citko, Ryszard Karp, Zenon Seniuta, Wojciech Czerniawski, Tadeusz Kondzielewski, Henryk Łakomski, Sławomir Mutor, Ryszard Kamiński.

Chyba mało kto pamięta, iż w 1993 roku złoty medal na Mistrzostwach Polski wywalczyła juniorska para PRIM Ełk: Roman Tarantowicz – Marcin Czerniawski, a w rywalizacji drużynowej ełcki team uzupełniony niezwykle uzdolnioną parą dziewcząt: Urszulą Rybałko i Anetą Jagłowską zdobył brązowy medal.

To oczywiście największe sukcesy. Do nich należałoby dodać liczne, udane turnieje regionalne i ogólnokrajowe. Należy także dodać, iż ełcki ośrodek brydżowy nie działałby tak dobrze gdyby nie zaangażowanie Ryszarda Karpa i Edmunda Olszewskiego, których należy zaliczyć do najbardziej zasłużonych działaczy brydża sportowego w regionie.

Więcej: POWIAT.ELK.PL nr 3 (9)/2013