Kandydat na szefa NBP

Marek BelkaPełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował, iż Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. W przyszłym tygodniu jego kandydatura będzie głosowana w Sejmie.

 

   To bardzo dobra decyzja. Po pierwsze były premier, a obecnie zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. gospodarczych Europy ma niezbędne do tego kwalifikacje, po drugie jak to podkreślił Bronisław Komorowski ma wystarczająco mocną pozycję nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej i w końcu nie jest kandydatem partyjnym.

 

   To ostatnie szczególnie drażni działaczy PiS. Gdyby Platforma wystawiła kandydata ze swojego grona było by prościej atakować marszałka. A tak … sprawa nie dość, że wydaje się przegrana – lewica nie zagłosuje przeciw swojemu premierowi, to też nie da się jej wykorzystać medialnie. Pozostały im próby prowokowania lewicy: to strategia partyjna polegająca na przyciąganiu elektoratu lewicowego. To taki pocałunek śmierci dla Napieralskiego – tak polityk PiS Adam Hofman skomentował decyzję Bronisława Komorowskiego. Trzeba przyznać, że PiS ma wyjątkową zdolność widzenia negatywów tam, gdzie wszyscy inni widzą coś tylko i wyłącznie dobrego.  

 Fot: PAP/Radek Pietruszka