Ełk. Spacerownik po niezwykłym mieście.

Gdy w 2009 roku ukazała się moja książka o historii naszego miasta: „Ełk. Karty z dziejów miasta i okolic”, powiedziałem, że mam nadzieję, iż publikacja ta, da impuls do powstania nowych, profesjonalnych wydawnictw o Ełku. Książek przygotowanych przez osoby, które na co dzień zajmują się historią. I po trzech latach doczekałem się. Pod koniec września ukaże się książka autorstwa Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca pt. „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym”. Publikacja napisana z pasją i znawstwem historyka.

W recenzji książki, Prof. Hubert Orłowski – wybitny znawca literatury i kultury niemieckiej – napisał m.in.: Poetyka narracji ełckiego bedekera znakomicie oryginalna, odbiegająca od tradycyjnych przewodników, no i adekwatna (nadto) do rwanych dziejów miasteczka. Z wielu tzw. niby-incydentalnych epizodów wyłowiłem treściwe mininarracje: np. o plebiscycie, o przemianowaniu nazw topograficznych, o Żydach ełckich. Wątek koszar uważam za znakomity, podobnie refleksje o czasach nazizmu w Prusach Wschodnich.

I to właściwie najtrafniejsze podsumowanie książki. Miałem okazję ją przeczytać zanim trafiła do druku. Jest napisana bardzo ciekawie, autorzy bez wątpienia dotarli do unikalnych dokumentów, dzięki czemu poznajemy wiele nowych, niezwykle interesujących informacji dotyczących życia naszego miasta. Forma przewodnika ożywia historię miasta, powoduje, iż mamy wrażenie spaceru po dawnym, nieznanym nam Ełku.

2 thoughts on “Ełk. Spacerownik po niezwykłym mieście.

  1. A nic nie wspominałeś, że ją przeczytałeś !!!

  2. Kilka osób miało przyjemność zapoznać się z książką jak tylko została napisana. Ja też.

Comments are closed.