Muzeum narracyjne

6_18Muzeum Historyczne Ziemi Ełckiej, które być może w niedalekiej przyszłości powstanie w Ełku, ma być muzeum narracyjnym. Co to oznacza?

Przede wszystkim cel muzeum narracyjnego jest inny niż muzeum tradycyjnego, czyli takiego, które istnieje przede wszystkim po to, by chronić pamiątki z przeszłości dla potomnych. Głównym celem muzeum narracyjnego jest edukacja. To specyficzne ośrodki edukacyjne.

Takie muzeum wykorzystuje do tego nowoczesne środki przekazu: film, dźwięk, światło, zapach, konstrukcje plastyczne itd. Ważne jest wykorzystanie szerokich możliwości multimedialnych. Dzięki takim środkom tworzy się pewną opowieść o przeszłości.

Historia opowiadana w takiej placówce daje nie tylko możliwość oglądania, ale także dotykania i interakcji. Odwiedzający bez przeszkód może pytać, komentować, wymieniać uwagi, a nawet stać się uczestnikiem opowiadania, które przekazuje muzeum. Razem z nim przenosić się w odległe czasy, dostrzegając tym samym zmiany jakie na przestrzeni wieków zaszły w naszym mieście.