Kaczyński wyrzuca jurgielowców i kuchcinowców

Wrzesień 2012

Adam Hofman poszerza swoje wpływy w Prawie i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński jest tym zaniepokojony. Kilka rozmów prezesa partii z wiceprezesem w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej nie przynosi kompromisu. Sytuacja jest coraz bardziej napięta. TVN24 zastanawia się, kto może być w grupie „hofmanowców”.

Październik 2012

Hofman udziela dwóch wywiadów: w „Naszym Dzienniku” i „Uważam Rze”. Brutalnie atakuje w nich prezesa Kaczyńskiego. Stwierdza m. in., iż ostatnie wyniki wyborcze PiS są wprawdzie znakomite, ale mogłyby być jeszcze lepsze. Następnego dnia Hofman zostaje wezwany na dywanik do Kaczyńskiego. „Fronda hofmanowców?” – tytułuje swoją czołówkę „Gazeta Wyborcza”.

Listopad 2012

Adam Hofman oraz sześciu jego współpracowników zostają wyrzuceni z PiS. Podczas konferencji prasowej ogłaszają zamiar stworzenia nowego ugrupowania. „Próba naprawy PiS się nie powiodła” – mówi Hofman.

Wrzesień 2013

„Czy Joachim Brudziński ma jeszcze coś do powiedzenia w PiS?” – zastanawia się jeden z blogerów w Salonie24. Brudziński nie zaprzecza pogłoskom o tym, jakoby został odsunięty na boczny tor. Kaczyński uznaje brak reakcji na tego typu supozycje za dowód nielojalności.

Listopad 2013

Brudziński wykluczony z PiS. Niespodziewanie ujawnia się także spora, trzyosobowa grupa jego zwolenników, którzy w ramach solidarności odchodzą z ugrupowania.

Kwiecień 2014

„Jest tajemnicą poliszynela, że w PiS coraz aktywniejsza stała się frakcja jurgielowców. Obawiam się, że ich wzmożona aktywność w mediach to woda na przysłowiowy młyn Platformy Obywatelskiej” – mówi w wywiadzie dla „Wprost” wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. Partyjne doły postulują, by pozbyć się ludzi, którzy szkodzą PiS.

Październik 2014

Komitet polityczny PiS podejmuje decyzję o wykluczeniu z partii Krzysztofa Jurgiela i czterech jego najbliższych współpracowników. Wynik nie jest jednogłośny – od głosu wstrzymuje się Beata Szydło …

Styczeń 2015

Beata Szydło wyrzucona z PiS. Marek Suski także – profilaktycznie. Oboje zapowiadają utworzenie wspólnej formacji susko-szydłowców.

Czerwiec 2015

Z PiS odchodzą Kazimierz Michał Ujazdowski, Jarosław Sellin i Jerzy Polaczek. Zakładają partię o nazwie „Déja’vu”.

Lipiec 2015

„Kuchcinowcy mówią o konieczności reform w partii, ale tak naprawdę liczą na to, że po wyborach przygarnie ich PO” – mówi w rozmowie z „Uważam Rze” Ryszard Czarnecki. Dwa dni później Marek Kuchciński wylatuje z PiS. Ryszard Czarnecki szefem sztabu wyborczego PiS.

Sierpień 2015

Konflikt w łonie partii „Naród z Maryją”, założonej przez Zbigniewa Ziobrę i Jacka Kurskiego. Kurski zakłada własne ugrupowanie: „Akcja Wyborcza Chrześcijańskiego Zjednoczenia Rodzin Katolickich – Stronnictwo Narodowe”.

Październik 2015

Wybory do Sejmu VIII kadencji:

Platforma Obywatelska – 43,23 proc.
Koalicja Ruch Palikota-Ruch Kalisza – 21,47 proc.
Polskie Stronnictwo Ludowe – 9,86 proc.
Naród z Maryją (partia Zbigniewa Ziobry) – 4,11 proc.
PiS – 3,52 proc.
PJN – 3,07 proc.
AWCZRK – SN (partia Kurskiego) – 2,24 proc.
Hofmanowcy – 2,13 proc.
Susko-szydłowcy – 1,80 proc.
Prawica Rzeczypospolitej – 1,42 proc.
Kongres Jeszcze Nowszej Prawicy – 1,25 proc.
Brudzinowcy – 1,06 proc.
Kuchcinowcy – 0,76 proc.
Jurgielowcy – 0,38 proc.

„Déja’vu” nie zdołało zebrać odpowiedniej liczby podpisów.

Listopad 2015

„To była najlepsza kampania w dziejach naszej partii” – stwierdza Jarosław Kaczyński. W nagrodę Ryszard Czarnecki zostaje ministrem spraw zagranicznych w gabinecie cieni PiS. Pozostaje resorty obejmuje Karol Karski.

Autor: Marek Magierowski – jest komentatorem tygodnika „Uważam Rze”

Źródło: http://blog.rp.pl/magierowski/2011/11/06/kaczynski-wyrzuca-jurgielowcow-i-kuchcinowcow/

1 thought on “Kaczyński wyrzuca jurgielowców i kuchcinowców

  1. Dobre, ale Palikotowcy tyle by nie dostali, teĹĽ byliby na pograniczu 2-3% 🙂

Comments are closed.