Jak się żyje z nazwiskiem Piłat w okresie wielkanocnym?

Pytamy Krzysztofa Piłata Starostę Ełckiego.

 

 „Umęczon pod Ponckim Piłatem. Piłatem? Znamy, prawda mamo?”– stwierdził Szymon, dziecko moich znajomych, w kościele podczas Składu Apostolskiego.

 

   W okresie wielkanocnym pod Ponckim Piłatem brzmi szczególnie, a przy tym przywołuje nazwisko, które noszę. Oczywiście bez związku ze mną. Ale przysłowie Wszedł jak Piłat do Credo”odzwierciedla właściwy wpływ mojego nazwiska na moje życie – niby przypadek, ale znaczący. Przecież Piłat – ponury bohater wyznania wiary, podpisał wyrok śmierci na niewinnego, zatwierdził najbardziej niesprawiedliwy werdykt sądu w historii ludzkości i…umył ręce – jest jak najbardziej postacią historyczną. Jego imię tkwi wbite w Credo jako dowód, że ukrzyżowanie Jezusa jest prawdziwą historią, a nie pobożną legendą. Tymczasem ja z biblijną postacią mam tyle wspólnego, co podobny charakter żon. Ojcowie kościoła bowiem wypowiadają się z wielkimi pochwałami o żonie Piłata. Mówią o niej jako o kobiecie szlachetnej i roztropnej, cnotliwej i dobrej. Nie bez przyczyny Piłat wybrał za żonę właśnie kobietę o pięknej powierzchowności i dobrym sercu.

 

   W dzieciństwie trudno mi było przekonywać rówieśników, że Piłat to Rzymianin, bo wiedza historyczna przychodzi później. Za to nikt nie wysilał się z przezwiskiem, skoro było gotowe. Zresztą już jako nastolatek odniosłem wrażenie, że dziewczyny są przekonane, że przedstawiam się przezwiskiem. Piłat? Fajna ksywka”słyszałem. Nie mam za to problemu z literowaniem swojego nazwiska. Zamiast „p” jak Paweł, „i” jak Iwona … mówię: Piłat jak w pacierzu.

 

   Ponieważ mam zdrowy dystans do swojej osoby, sprawiają mi przyjemność żarciki o umywaniu rąk, osądzaniu. Córka nawet wymyśliła hasło wyborcze: Postaw krzyżyk na Piłata. Zdarzają się jednak nieco dramatyczniejsze sytuacje. Druga tura wyborów wypadła w niedzielę z czytaniem o osądzeniu Chrystusa przez Piłata. Ksiądz nomem omen Szatanik wygłosił tak płomienne kazanie o Piłacie i liberałach godzących w niewinnych, że aż iskry poszły. A po mszy wierni idą głosować …

 

   Nazwisko łatwe do zapamiętania. Jestem przekonany, że dobrze zapracowałem na swoje nazwisko. Na pewno nie zawdzięczam swoich osiągnięć i pozycji nazwisku, ale swojemu zaangażowaniu, wiedzy i umiejętnościom. W okresie wielkanocnym szczególnie przykuwa uwagę refleksją o ludzkich decyzjach i konsekwencjach.

 

   Namiestnik rzymski w Judei jest postacią wykorzystywaną, jak wiele innych postaci biblijnych, w literaturze. Według Ewangelii Mateusza, po zatwierdzeniu wyroku na Chrystusie, Poncjusz Piłat umył ręce przed tłumem, który domagał się ukrzyżowania oskarżonego i powiedział: Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz. Stąd jest poddawany wielu analizom typowych ludzkich zachowań.