Diagnoza nienawiści

internet2Żydzi, Rosjanie, geje i lesbijki – to pod ich adresem kierowana jest najczęściej mowa nienawiści w internecie.

Jak podała Wyborcza.pl „ranking” ten ujawnia Raport Mniejszości – program do monitorowania treści publikowanych w internecie i wyławiania z nich języka wrogości wobec mniejszości etnicznych, seksualnych, religijnych.

Takich wypowiedzi w polskim internecie jest bardzo dużo co niestety świadczy o tym, że w naszym społeczeństwie jest znaczna grupa osób, która kompletnie nie wie co to jest tolerancja. Smutne jest także to, że spośród tych wszystkich osób piszących źle o wymienionych grupach i mniejszościach, większość z pewnością nigdy nie spotkała Żyda, nie rozmawiała z Rosjaninem, nie zna żadnego geja czy lesbijki. Niestety też stereotypy i uprzedzenia wobec nich są stale wzmacniane przez część polityków.

Program nie „wyławia” treści pod adresem przedstawicieli poszczególnych partii politycznych. Może dlatego, że jest tego tak dużo, że po prostu by się „zapchał” – a może dlatego, że nie „przyswaja” tak zajadłej nienawiści pisanej na różnego typu forach internetowych.

Program jest ciągle w fazie testów, a pełną parą ma ruszyć w kwietniu. Jest finansowany z programu „Demokracja w działaniu. Tolerancja” Fundacji im. Stefana Batorego, a przeprowadzany we współpracy z Centrum Badań nad Nowymi Mediami Collegium Civitas.