Trasa zielonej edukacji

stare drzewoJako, że chce się już wiosny, więc po kilku dniach przerwy postanowiłem zacząć wpisy od tematu ekologicznego. Marzy mi się mianowicie stworzenie w Ełku tzw. „trasy zielonej edukacji”.

Na czym polega ów pomysł? Na szlaku, przykładowo miedzy Szkołą Podstawową nr 4, a Centrum Edukacji Ekologicznej, można by stworzyć edukacyjną trasę ekologiczną.

Co znajdowałoby się na tej trasie?

Po pierwsze różnorodne drzewa. Co kilkadziesiąt metrów należałoby posadzić inne drzewo, a przy nim postawić tablicę z opisem – jaki to gatunek, gdzie występuje, jakie są korzyści dla ludzi i ekosystemów itd. Jest mnóstwo gatunków drzew i krzewów mogących rosnąć w naszym klimacie … a tak mało są znane i są taką rzadkością w naszych miastach.

Na trasie umieszczone mogłyby być także wzorcowe urządzenia gospodarki łowieckiej wykorzystywane przykładowo do dokarmiania dziko żyjących zwierząt. Przykładowo budka dla kuropatw, posyp dla bażantów, paśnik dla saren, lizawka, paśnik dla jeleni, zwyżka oraz ambona. Wszystkie urządzenia opatrzone powinny być informacją do czego służą i jakie zwierzęta z nich korzystają.

Ścieżka powinna zawierać także np. budki lęgowe dla ptaków, tablice informacyjne na temat ptactwa oraz innych zwierząt jakie żyją w Ełku i okolicach miasta. Myślę, że znalazłoby się też miejsce zabawki dydaktyczne.

Co jeszcze? Myślę, że pomysłów może być mnóstwo. Wystarczy spytać o to mieszkańców.

Trasa wiodłaby wzdłuż promenady, co z pewnością byłoby niemałą atrakcją turystyczną.

Jedyny problem to dbanie o taką trasę. O pielęgnowanie roślin i pilnowanie, aby infrastruktura trasy nie była niszczona … ale w końcu mamy straż miejską, miejski monitoring, Centrum Edukacji Ekologicznej i bardzo zaangażowanych ekologicznie nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4.