Święto Drzew

Klub Gaja, jedna z najstarszych, wiodących, polskich organizacji społecznych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt, jak co roku zapraszał do włączenia się w kolejną już, dziesiątą edycję Święta Drzewa, programu, który umożliwia bezpośrednie i konkretne działanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu.

Program Święto Drzewa bierze udział w Kampanii Miliarda Drzew dla Planety zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP) – ogólnoświatowej inicjatywy sadzenia drzew. Ambicją organizatorów kampanii jest posadzenie 14 miliardów drzew! Do udziału w programie zapraszane są placówki oświatowe, samorządy, instytucje, firmy, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne.

Celem programu jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska oraz zainspirowanie uczestników do podjęcia lokalnych działań dotyczących sadzenia i ochrony drzew w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu na Ziemi. Sadzenie drzew pozostaje bowiem jednym z najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W tym roku w ramach programu Święto Drzewa, Klub Gaja, po raz kolejny ogłosił konkurs Drzewo roku. W ubiegłorocznej edycji do konkursu zgłoszono 290 drzew z całej Polski. Propozycje nadsyłały pojedyncze osoby, organizacje społeczne, urzędy miast i gmin oraz szkoły i przedszkola. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych czy najrzadszych. Szukamy drzew z opowieścią, drzew, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi – wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. Zgłoszenia do Drzewa Roku 2013 przyjmowane będą do 30 listopada. Jury wybierze spośród nich 11 finalistów, których opisy i zdjęcia trafią na specjalną stronę internetową. Za jej pośrednictwem głosowanie – przez cały czerwiec 2013 roku – będzie mieć charakter ogólnopolski. Więcej o konkursie na stronie: http://swietodrzewa.pl/

Jest jeszcze trochę czasu, więc gorąco zachęcam do udziału w konkursie. Swoją drogą, ciekaw jestem, czy w Ełku są takie drzewa, które mają jakąś tajemniczą lub barwną historię.

Fot: wrzuta.pl