Chodź Marek będziemy w radio!

Chcą gadać o paliwach? Paliwa też, ale przede wszystkim chcą tak w ogóle, o nas …

W Radio 5 było jakoś zaskakująco pusto. Wyobrażałem sobie, że w pomieszczeniu pod wielkim napisem „cisza” będzie siedział „pozytywnie zakręcony koleś”, który będzie non stop mówił … nie było „kolesia”. Pomieszczenie było puste, a audycja przygotowana wcześniej, po prostu szła swoim rytmem.

Usiedliśmy przy małym stoliku grzecznie czekając, aż powiedzą, że nasza kolej. Nie czekaliśmy długo. Chwilę później pokazano nam, że mamy iść za przeszklone pomieszczenie z wielkim napisem „Radio 5”. Nigdy wcześniej nie byłem na antenie „na żywo”, ale było tak jak sobie wyobrażałem. Siedzisz przy stole i gadasz do mikrofonu. Zero świadomości, że słuchają cię inni ludzie. Trochę niedobrze, bo można nagadać głupot.

Powstało elitarne Stowarzyszenie … – zaczął. Dlaczego elitarne? – byłem zaskoczony. Byli i obecni radni, pracownicy samorządów, osoby związane z organizacjami pozarządowymi, w tym kilku prezesów tych organizacji … – wymieniał. Ale także wszyscy, których interesuje rozwój miejsca, w którym żyjemy – wyjaśniałem – drzwi dla wszystkich chętnych są otwarte. Więc nie ma ono charakteru zamkniętego … – pytał. Nie – odpowiedziałem krótko, bo samo pytanie wydawało mi się dziwne. To nie Harward, a my jesteśmy zwykłymi, normalnymi ludźmi, którzy po prostu chcą coś robić.

Jacy radni są w Stowarzyszeniu? – chciał nazwisk. Wymieniłem je jednym tchem. Najpierw radnych miejskich, potem Kasię, radną powiatową i na koniec radni w gminach.

Słowa niedowierzania padły kilkukrotnie. Bo przecież jak to możliwe – Radni PO, PiS i SLD w jednym Stowarzyszeniu? A dlaczego nie? Jeśli ktoś chce robić coś pożytecznego, to co za różnica kto mu w tym pomaga? To nawet lepiej, bo na pewne sprawy można zerknąć z innego punktu widzenia. Prawda jest taka, że na lokalnym podwórku, w samorządzie, mało istotna jest ideologia. Nie ważne czy jesteś z lewej, czy z prawej strony sceny politycznej, ważne jest czy masz energię do działania i realizowania swoich pomysłów. Jak są dobre, to poza garstką oszołomów, wszyscy pomogą.

Od czego zaczniecie? – nie drążył już poprzedniego wątku. Już zaczęliśmy. Ceny paliw na ełckich stacjach publikujemy od dwóch tygodni, przewodnik gimnazjalisty będzie na początku kwietnia … No jasne, że za darmo – uprzedziłem pytanie – każdy uczeń kończący w tym roku gimnazjum dostanie swój egzemplarz. A potem? Potem mamy bardzo dużo pomysłów, a ciągle pojawiają się nowe. Agnieszka pracuje nad fajnym projektem. Są to kursy pierwszej pomocy dla rodziców małych dzieci. Kiedy? Pewnie po wakacjach. To zależy od włodarzy miasta, oni rozdzielają pieniądze z grantów.

Nie wiem ile czasu byliśmy na antenie. Romek mówi, że wypadło dobrze. Dla mnie to jednak mało istotne. Ważne jest tylko teraz, aby zrobić wszystko to, o czym gadałem jak nakręcony.