Wnioski do budżetu 2020 – przebudowa skrzyżowania ulic Bahrkego i Sikorskiego

Przyznam, że z uporem maniaka, co roku składam wniosek o przebudowę tego skrzyżowania. I co roku zderzam się z urzędniczą ścianą.

Dodam też, że już prawie regularnie przywożę prezydentów w to miejsce, aby pokazać jak ważne jest rozwiązanie problemu ruchu na tym skrzyżowaniu. Podobnie zresztą jak i na innych skrzyżowaniach położonych wzdłuż ul. Sikorskiego.

Wszyscy, którzy wyjeżdżają samochodem z osiedla Konieczki, szczególnie w godzinach szczytu, wiedzą, że często nie jest to proste zadanie. Wyjazd z ulicy Bahrkego na ulicę Sikorskiego zazwyczaj wymaga nie tylko cierpliwości, ale także refleksu, odwagi, a nawet i szczęścia.

Wszystko za sprawą dużego ruchu na ulicy Sikorskiego, częstego zamykania tam przejazdów kolejowych, wąskiego wyjazdu z osiedla, czasem pecha – bo gdy trafi się na mniej doświadczonego kierowcę skręcającego w lewo to można „sobie postać”.

Tworzące się w godzinach szczytu korki skutecznie uniemożliwiają wyjazd z osiedla Konieczki.

W odpowiedzi przedstawia mi się różne propozycję przebudowy skrzyżowania. Jest nawet gotowy projekt ronda w tym miejscu.

Niestety problemów wstrzymujących prace inwestycyjne nie brakuje.

Pierwszym są pieniądze. Według wyliczeń urzędników z ratusza szacunkowy koszt przebudowy skrzyżowania, wraz z wprowadzeniem sygnalizacji świetlnej, to co najmniej 2 mln złotych. W nowej perspektywie unijnej nie ma pieniędzy na drogi, więc całość musi pokryć budżet miasta.

Drugim jest własność gruntów. Niestety dopiero po sporządzeniu projektu (lub koncepcji przebudowy) będzie można ostatecznie stwierdzić, czy nie ma konieczności odkupienia części gruntów od Spółdzielni Mieszkaniowej „Świt” lub prywatnych właścicieli mających działki usytuowane bezpośrednio przy ul. Bahrkego i Sikorskiego.

Szczerze – marne na to szanse, a prywatny właściciel, póki co, nie przejawia chęci sprzedaży.

Mimo tych kłopotów jestem zapewniany, iż szuka się rozwiązania problematycznego skrzyżowania.

Może jakimś pomysłem , zamiast całkowitej przebudowy, jest korekta łuku drogi, tak aby można było, wyjeżdżając z ul. Bahrkego, minąć samochód stojący na środku drogi (skręcający w lewo) i swobodnie pojechać w prawo, w ulicę Sikorskiego?