
Na poprzedniej sesji Rady Miasta złożyłem wniosek o rozpoczęcie prac nad uchwałą na podstawie której można byłoby w formie dotacji dofinansować realizację inwestycji związanych z wykonywaniem systemów do gromadzenia wody opadowej i roztopowej.
We wniosku razem z radnymi: Adą Lewandowską, Michałem Tyszkiewiczem, Nikodemem Kemicerem i Piotrkiem Karpienią wskazaliśmy rozwiązania przyjęte już w innych miastach, np. w Sopocie i we Wrocławiu, zawarliśmy także swoje propozycje do programu, m.in. :
- mówiliśmy o dotacji w wysokości 50 proc. wartości inwestycji,
- udzielenie dotacji byłoby uzależnione od nieposiadania zaległości i terminowego wywiązywania się przez Wnioskodawcę ze zobowiązań finansowych w stosunku do Gminy Miasta Ełku,
- program dotyczyłby osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców,
- dotyczyłoby to osób zameldowanych lub które zamieszkują i opłacają podatek dochodowy w Ełku.
Miło mi poinformować, iż Prezydent zareagował błyskawicznie, prace nad programem już ruszyły i są już pierwsze konkrety.
W zamyśle przedmiotowej uchwały będzie możliwość dofinansowania wykonania małej przydomowej retencji w granicach własnej nieruchomości.
W ramach inwestycji będzie można wybudować np. ogród deszczowy w pojemniku lub w gruncie, wybudować muldę lub studnię chłonną czy podziemny zbiornik na wodę opadową, a także postawić naziemny, wolno stojący zbiornik na wodę opadową z dachu.
Na realizację inwestycji gmina planuje udzielić dotację w wysokości 50 proc. jej kosztów. Konkretne kwoty uzależnione będą od zapisów przyjętych przez radnych w budżecie miasta.
You may also like
-
Gastronomia podczas lockdownu nie powinna płacić za koncesje na alkohol.
-
Komisja Budżetu – podsumowanie stycznia 2021
-
Ełk bardziej zielony
-
Jakie zadania zapisano w budżecie miasta na rok 2020 na osiedlach Konieczki i Północ II?
-
Jak to właściwie jest z sytuacją finansową miasta? Czyli w tle budżet miasta na rok 2020 … ale tak nie do końca o nim.