O tym, jak ważny jest udział w wyborach

wybory2014Dlaczego warto chodzić na wybory? Bo tylko od nas zależy kto i jak będzie nami rządził!

Czy są ludzie, których nie obchodzą sprawy takie jak np. dobra praca, edukacja naszych dzieci, nasze bezpieczeństwo, wygląd trawników, chodników i ulic? Każdy z nas chce by w jego regionie poprawiała się jakość życia, by mieszkało się wygodniej, spokojniej, po prostu lepiej. Wszyscy wolelibyśmy, aby nasze rozmowy nie skupiały się na fatalnym zarządzaniu powiatem, miastem, czy wsią, a dotyczyły dumy z bycia mieszkańcem.

Czy w naszym samorządzie będzie dobrze czy źle zależy tak naprawdę tylko od nas – od tego czy pójdziemy na głosowanie w wyborach samorządowych 16 listopada i jakiego dokonamy wyboru.

„Odpuszczenie” sobie lokalnych wyborów może mieć przykre konsekwencje. Nie ma jaśniejszego sygnału, że jakiś region jest nieistotny, niż niska frekwencja. Jeśli ludziom nie zależy, nie będzie zależało samorządowcom. Jakie to ma skutki? Chociażby mniejsze dopłaty unijne, mniejsze inwestycje, mniej pracy, biedniejszy samorząd, a tym samym uboższe życie naszych rodzin.

Wielokrotnie zdarzało się, zwłaszcza w wyborach samorządowych, że wyniki poszczególnych kandydatów różniły się bardzo niewielką liczbą głosów. Czasem wystarczyłoby namówić naszych znajomych aby poszli na wybory i zmieniłoby to wynik głosowania. Warto przypomnieć powszechnie znane powiedzenie: jeżeli nie interesujesz się polityką, to ona zainteresuje się tobą. Jeżeli nie idziemy na wybory, to pozwalamy, aby inni wybierali za nas – często inaczej niż byśmy chcieli.

Nie trzeba także tłumaczyć jak ważne jest przemyślane głosowanie – kierowanie się nie intuicją, nie wyborem szyldu, a przekonaniem, że wybieramy osobę kompetentną i mądrą, bo tylko taka zasługuje na nasz głos. Dlatego zawsze warto poznać kandydatów – kim są, czym się zajmują, co osiągnęli. Jeśli tego nie zrobimy do głosu mogą dojść osoby, które do decydowania o samorządach są kompletnie nieprzygotowane, działające populistycznie, z filozofią –  po nas to choćby potop. Co to oznacza dla nas mieszkańców? Nie trudno sobie wyobrazić.

Oczywiście zdarza się, że popełnimy błąd, głosujemy na ludzi, których wybór był wielką głupotą, bo przez cztery lata zrobili „mniej niż zero”. Pamiętajmy jednak, że mamy prawo i możliwość odsunięcia ich od władzy, a rozsądek nakazuje uczyć się na błędach, a nie popełniać je ponownie. Niestety, w kraju gdzie tak mało dobrych polityków, nie stać nas na to, aby również wyborcy byli nie dość dojrzali.