Nasze dzieci wyjeżdżają

emigracja-zarobkowa-jerzy-krzc499towskiZ badań CBOS-u wynika, iż co trzeci uczeń szkół średnich w Polsce, sądzi, że sposobem na znalezienie pracy jest emigracja.

I niestety młodzi wyjeżdżają. Nie tylko do innych krajów europejskich, ale z miasta takiego jak Ełk, także do większych polskich miast. Nasze dzieci wybierają emigrację, bo szukają stabilnej pracy, spokojnych i dobrych warunków życia. I nie mamy co się łudzić. Wyjeżdżają najczęściej na stałe, bo w domu nie widzą dla siebie żadnych perspektyw.

Jeżeli ten trend się utrzyma nasze osiedla będą się szybko „starzeć”, potem wyludniać. Przez emigrację spada liczba urodzeń w naszym mieście, liczba osób płacących w Ełku podatki. Już wkrótce możemy zderzyć się z problemem zapewnienia opieki osobom starszym, których dzieci i wnuki żyją za granicą. To tylko początek problemów wywołanych przez emigrację.

Lokalny samorząd nie jest w stanie zatrzymać tego procesu, ale powinno się robić wszystko, aby jak najwięcej naszych dzieci pozostało w naszym mieście. Oczywiście banalne jest twierdzenie o nowych miejscach pracy, ale pomysły o obniżaniu obciążeń dla młodych – podatkowych, czynszowych lub związanych z wychowaniem dzieci, pomocy przy otwieraniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, czy pomoc w innych sprawach ułatwiających samodzielne życie młodych ludzi są jak najbardziej w zasięgu każdej gminy czy powiatu.

Warto więc rozpocząć dyskusję i działania w tym zakresie.