Korzyści z „kapslowego”

in vino veritasW budżecie każdej gminy – zatem także miasta Ełk – po stronie dochodowej znajdują się wpływy z tzw. „kapslowego” lub „korkowego”.

Są to opłaty wynikające z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, ustalane zazwyczaj w oparciu o obroty firmy prowadzącej taki handel. W naszym mieście to niemała kwota budżetowa – 910 tys. złotych. Jednakże pieniędzy tych nie można wydać na dowolny cel. Musi on być zgodny z zadaniami określonymi w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wśród mnóstwa ciekawych i ważnych działań finansowanych z tego programu jest jeden, który uważam za szczególnie dobry pomysł. To program „Mały sport na wielkich osiedlach”. W jego ramach na ełckich osiedlach powstaje mała infrastruktura sportowa – przykładowo mini boiska do koszykówki takie jak przy ul. Okulickiego na Konieczkach.

Jeżeli widzicie potrzebę takiego boiska koło waszego domu, siłowni na świeżym powietrzu, placu do Street Workoutu na waszym osiedlu, warto dać znać swoim radnym. W budżecie miasta na ten cel  w roku 2015 jest zapisana kwota 100 tys. złotych.