Jedynki wyborcze i kandydaci do Europarlamentu

IMG_8858_1Znamy już jedynki wszystkich znaczących partii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3 – czyli na Warmii, Mazurach i Podlasiu.

Platforma Obywatelska na szczycie listy wystawiła Barbarę Kudrycką byłą minister szkolnictwa wyższego. Jest ona bardzo związana z Podlasiem … więc można śmiało napisać, że liderem na Warmii i Mazurach będzie Paweł Papke, startujący z listy PO z numerem drugim. Były reprezentant Polski w siatkówce, były Mistrz Świata i Mistrz Europy z polską kadrą. Po zakończeniu kariery sportowej założył w Olsztynie szkółkę siatkarską oraz skutecznie zaangażował się w działalność społeczną i polityczną.

Nie wolno zapomnieć, iż z Ełku z listy Platformy Obywatelskiej startuje obecny starosta ełcki Krzysztof Piłat. Jest szósty na tej liście. Nie trzeba tłumaczyć jak jest ważne, aby Ełczanie głosowali na reprezentanta naszego miasta. Dobry wynik w polityce zawsze otwiera wiele drzwi i zwiększa możliwości pozytywnego załatwienia spraw istotnych dla naszych mieszkańców. Ci którzy mają „szósty polityczny zmysł” wiedzą, że odzwierciedleniem siły i skuteczności w polityce są właśnie zdobyte głosy.

Liderem PiS-u jest Karol Karski. Tak jak Kaczyński, pochodzi z warszawskiego Żoliborza. Przez wiele lat działał w samorządzie, karierę polityczną zaczął jeszcze w 1988 roku w dzielnicowej Radzie Narodowej na Żoliborzu właśnie. Za działalność w ZSP – PRL-owskiej organizacji studenckiej – został w 2001 roku nagrodzony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Dopiero później swoją karierę polityczną związał z prawicą – najpierw z Porozumieniem Centrum, obecnie PiS.

Był nawet posłem, jednak w 2009 roku nie zdobył ponownie mandatu. Uzyskał aż 2.644 głosy, lecz w efekcie jak się wydaje oczywistej manipulacji wynikami wyborów dokonanej przez Państwową Komisję Wyborczą nie wystarczyło mu to rzekomo, aby wejść do Sejmu i uzyskać mandat poselski. W 2010 roku sąd na Cyprze skazał Karskiego i innego z posłów PiS Łukasza Zbonikowskiego za zdemolowanie elektrycznych wózków hotelowych. Karol Karski konsekwentnie utrzymuje, że z wyścigami na meleksach nie ma nic wspólnego, w wielu wywiadach sugerował, że może chodzić o rosyjską prowokację. O całej sprawie już pisałem, artykuł przybliżający te wydarzenia znajdziecie w artykule „Zamach na Cyprze„.

Jeżeli już ktoś czuje wewnętrzną potrzebę głosowania na PiS i nie potrafi się temu oprzeć, to proponuję głosować na Ełczanina Michała Tyszkiewicza. Co prawda nie potwierdził on jeszcze swojego startu, bo w PiS-ie niepewność czuje się do ostatnich chwil i od łaskawości prezesa zależy kiedy taka wiedza ujrzy światło dzienne, ale myślę, że jego udział w wyborach jest dość pewny.

Na ostatnim kongresie Kongresu Nowej Prawicy przedstawiono ponoć jedynki do europarlamentu. Niestety nigdzie ich nie mogę znaleźć, ale PAP opisał, że nie ma tam żadnych znanych nazwisk, tylko lokalni działacze. W sumie logicznie. Takim lokalnym liderem jest Mariusz Filipowicz – prezes ełckiego koła KNP. Partia Korwina Mikke ostatnio rośnie w sondażach, wiec kto wie …

SLD stawia na weterana politycznych bojów – Tadeusza Iwińskiego. Posła na Sejm … właściwie od zawsze. Człowieka dobrze wykształconego, poligloty, który chwali się że zna 10 języków. Jest on człowiekiem bardzo otwartym – czasem aż nadto, chociażby wówczas, gdy posłanka Beata Bublewicz oskarżyła go o seksizm.

PSL wierzy w skuteczność i popularność Stanisława Żelichowskiego. I słusznie. Jest to bowiem jeden z nielicznych polskich polityków, który nie budzi kontrowersji. Owszem, uważany jest za posła „marudę”, ale 25 lat w Sejmie budzi szacunek.

Na listach Palikota znalazła się Małgorzata Kowalska, mało znana filozofka społeczna z Białegostoku. Mówi, że chce się zająć edukacją, na wszystkich szczeblach, od przedszkola do szkolnictwa wyższego oraz kulturą: miejską i wiejską, oficjalną i alternatywną … cokolwiek to znaczy.

I na koniec Jacek Żalek lider listy partii Gowina. Polityk, który nigdzie nie zagrzał długo miejsca. Przez niektórych polityków nazywany jest Nikodemem Dyzmą polskiej polityki. Zaczynał w AWS, potem był w Lidze Polskich Rodzin i Unii Polityki Realnej, aż w końcu przez PiS trafił do PO z której też szybko odszedł, ku wielkiej uldze wielu członków tej partii. Znany jest z kontrowersyjnych poglądów i wypowiedzi – zaproponował m.in. aby katoliccy farmaceuci mogli odmówić sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Wsławił się też opinią, że „kobieta spełnia się w domu”.

Fot: Krzysztof Piłat – kandydat ełckiej PO