Farma fotowoltaiczna

df20610e8f6ac5c4e629b9f409973768-560x371Już wkrótce przy Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku najprawdopodobniej powstanie pierwsza w regionie farma fotowoltaiczna.

Pozwoli to na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w eksploatacji technoparku, przyczyniając się do olbrzymich oszczędności w kosztach jego funkcjonowania.

Już na początku realizacji inwestycji PN-T, przy budowie budynków zastosowane zostały pompy geotermalne, które są wspomagane energią elektryczną. Teraz energię elektryczną pomoże wytworzyć światło słoneczne.

Wśród inwestycji w odnawialne źródła energii, farma fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem, biorąc pod uwagę koszt inwestycji w stosunku do stopy zwrotu i czasu. Proces inwestycyjny w farmę fotowoltaiczną jest zdecydowanie mniej skomplikowany niż chociażby  popularne w naszym kraju farmy wiatrowe – od momentu podjęcia decyzji przez inwestora o budowie farmy fotowoltaicznej do jej ukończenia wystarczy kilka miesięcy, a w przypadku inwestycji w farmę wiatrową, postawienia wiatraków z kompletowaniem całej wymaganej dokumentacji trwa nawet do 6 lat.

Jak przekonują producenci takich farm zaletą ich budowy jest także brak konieczności uzyskania zgód środowiskowych oraz duża przewidywalność produkcji i to niezależnie czy świeci słońce czy jest zachmurzenie, ponieważ farmy te wykorzystują zjawisko światła rozproszonego.

Ełcka farma fotowoltaiczna kosztować ma 2.464 tys. zł, większość tej kwoty, bo aż 2.094 tys. zł stanowić będzie dofinansowanie. Wkład własny miasta będzie więc stosunkowo niewielki, który szybko zwróci się w postaci oszczędności kosztów, a być może także w formie dochodów ze sprzedaży energii elektrycznej.

Trzeba przyznać, iż inwestycja jest potrzebna i dobrze przemyślana. Cieszy mnie, że w Ełku inwestycji ekologicznych i energooszczędnych jest coraz więcej i nie traktuje się ich po „macoszemu”.  Przewiduje się, że w Szwecji w 2020 roku 50 proc. zużywanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych – czemu nie miałoby tak być, za jakiś czas, także i w naszym mieście.