Dlaczego warto głosować?

3b9406077ea0e13a03d1d1c75f2c211b,641,0,0,0W wyborach do Parlamentu Europejskiego

Każdego dnia Unia Europejska podejmuje decyzje, które wpływają na nasze życie. Obecnie Parlament Europejski  odpowiada za blisko 60 proc. rozwiązań legislacyjnych w poszczególnych państwach członkowskich. Oznacza to, że europoseł ma większy wpływ na nasze życie, niż poseł z ulicy Wiejskiej.

Odpowiada za wiele ważnych i praktycznych kwestii – pomaga przedsiębiorstwom borykającym się z kryzysem finansowym, walczy z bezrobociem, troszczy się o czystsze środowisko i bezpieczniejszą żywność, zabiega o łatwiejsze podróżowanie oraz tańsze rozmowy telefoniczne.

Poprzez Parlament Europejski i my możemy wpływać na decyzje podejmowane przez UE. Głosując na kandydata do Parlamentu Europejskiego, wybieramy osobę, która będzie miała wpływ na nasze życie, blisko 40 mln Polaków i przyszłość prawie pół miliarda Europejczyków.

Na Platformę Obywatelską

Od wyniku wyborczego Platformy Obywatelskiej może zależeć nowy układ sił w europarlamencie, a przede wszystkim to, czy decydować będą siły proeuropejskie – chcące równomiernego rozwoju państw Unii, czy też eurosceptycy – którzy egoistycznie dzielą Unię na „starą” i „nową”.

Kluczem do zrozumienia tego, jak działa Parlament Europejski – i jak istotne będą wybory 25 maja – jest to, że liczą się w nim nie krajowe partie polityczne, ale przede wszystkim ich ponadnarodowe, europejskie odpowiedniki. Polscy eurodeputowani należą do różnych frakcji w PE.

Najwiekszą i najbardziej wpływową grupą w tej kadencji europarlamentu są chadecy – Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci – EPP). Frakcja zrzesza posłów wyznających centrowe i centroprawicowe poglądy. Należą do niej politycy Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Frakcja ta jest za wyrównaniem poziomu życia w całej Unii Europejskiej, za takim wspieraniem nowych państw Unii, aby „dogoniły” stare państwa.

Dlatego od wyniku Platformy Obywatelskiej może zależeć czy Europejska Partia Ludowa utrzyma kontrolę nad europarlamentem i pośrednio nad całym procesem decyzyjnym w UE, a tym samym czy Unia dalej będzie dbać o większe środki finansowe dla Polski!

Słabszy wynik Platformy Obywatelskiej oznaczać może zwycięstwo eurosceptyków, a zatem mniejsze możliwości finansowania polskich inwestycji!

Brak solidarności europejskiej w przypadku zwycięstwa eurosceptyków, w obecnej sytuacji międzynarodowej, naraża także bezpieczeństwo Polski.