Chcesz coś osiągnąć? Zapracuj na to!

praca3Przysłowie ludowe mówi, że głupi ma zawsze szczęście. I niestety często tak właśnie jest, że do polityki trafiają ludzie z przypadku, a radnymi zostają ludzie, którzy na to nie zasługują.  

Na szczęście nie zawsze i nie wiecznie tak jest. Głupi zazwyczaj tylko raz ma szczęście, a potem znika … gdzieś w niebyt. Co prawda w miejsce jednego głupca natychmiast pojawia się następny, ale to normalny element życia i nie zmienia to faktu, że jeżeli ktoś ma trochę rozumu i determinacji w działaniu, w końcu osiągnie swoje cele. Nawet limit pecha kiedyś musi się wyczerpać.

Fiodor Dostojewski powiedział kiedyś że: Nowej filozofii, nowego sposobu życia nie dostaje się za darmo. Trzeba za nie zapłacić wysoką cenę, a osiąga się je wyłącznie wielką cierpliwością i wielkim wysiłkiem. Wielu polityków pragnie osiągnąć szczyty i stać się pierwszoplanowymi graczami na chociażby lokalnym podwórku, ale jednocześnie, ci sami ludzie mają problemy z jakakolwiek aktywnością.

Stare prawdy nie bez powodu mówią, że jeśli chcesz dokonywać wielkich rzeczy, to musisz pracować jak człowiek dokonujący wielkich rzeczy. Brzmi to trochę górnolotnie, ale generalnie chodzi o to, że jeśli ktoś nie potrafi zdobyć się na pracę, zaangażowanie, to tylko oszukuje siebie, że chcę coś osiągnąć.

Tej wielkiej cierpliwości i wielkiego wysiłku wymaga także uczciwość względem innych ludzi. Jeżeli jako radny nic nie robisz – może udać się raz, dwa razy, ale w końcu ludzie – wyborcy zorientują się, że nic sobą nie reprezentujesz, olewasz ich potrzeby i twoje moje szczęście w polityce skończy się raz na zawsze.

Francis Hutcheson, siedemnastowieczny filozof i moralista, powiedział kiedyś: Mądrość oznacza dążenie do najlepszych celów za pomocą najlepszych środków – to na koniec jeszcze jedna prawda. Jeżeli się za coś bierzesz nie uznawaj półśrodków. Wówczas będziesz dobrym radnym.