Apel do Sejmiku Województwa – uchwała antysmogowa

Temat, o którym już pisałem, ale wart jest podsumowania.

Na ostatniej sesji Rada Miasta przyjęła moją propozycję dotyczącą apelu do Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego w sprawie przyjęcia tzw. uchwały antysmogowej.

Wiadomo, że smog jest bardzo niebezpiecznym problemem, także okresowo w naszym mieście. A przecież, co potwierdził ostatnio jeden z sądów, oddychanie czystym powietrzem jest naszym prawem.

Uważam, że jednym z ważniejszych obowiązków samorządów jest dbanie o zdrowie naszych mieszkańców, i dlatego tak ważne jest przyjęcie odpowiednich rozwiązań prawnych.

Taką możliwość ma sejmik województwa warmińsko – mazurskiego. W 2015 roku sejm zmienił art. 96 ustawy prawo ochrony środowiska dając tym samym możliwość sejmikom – województwa decydowania o tym:

  • Jakich urządzeń możemy używać do ogrzewania mieszkań i domów – co daje z czasem możliwość eliminacji smoluchów, tych najmniej wydajnych piecy.
  • Czym palimy w tych urządzeniach – aby nie palić czymś co udaje węgiel.

Już siedem sejmików uchwaliło na swoim terenie odpowiednie uregulowania, uważam że czas, aby i Sejmik Warmińsko – Mazurski przyjął podobne rozwiązania.

To pierwszy, ale najważniejszy krok w walce ze smogiem w naszym mieście. Wkrótce przyjdzie czas na następne.